Prace scaleniowe na terenie powiatu jarosławskiego

• Prace scaleniowe na terenie powiatu jarosławskiego. 29 marca 2023 roku Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot uczestniczył w forum pn. ,, Praktyczne aspekty planowania i realizacji prac scalenia gruntów". Organizatorami forum było Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie. - Miałem przyjemność wygłosić referat pod tytułem "Prace scaleniowe na terenie powiatu jarosławskiego". Mówiłem m.in. o obecnych pracach scalenia gruntów w ramach PROW 2014-2020 obejmujących 10 miejscowości (miasto Pruchnik oraz wsie: Jodłówka, Kramarzówka, Rzeplin, Węgierka, Wola Węgierska, Chorzów, Chłopice, Boratyn i Jankowice ). Prace scaleniowe obejmują obszar o powierzchni niespełna 9,9 tys. ha (9,6 % powierzchni powiatu) i ponad 9 tys. uczestników scalenia (właścicieli i władających). Łączny koszt prac scaleniowych oraz zagospodarowanie poscaleniowego wynosi 117 mln. zł z czego 63,63 % stanową środki Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, natomiast 36,37 % stanowią środki krajowe z budżetu państwa. To wszystko sprawia, że powiat jarosławski jest jednym z liderów jeśli chodzi o scalenia gruntów w województwie i w kraju - mówił Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot podczas swojej prezentacji. Warto nadmienić, że prace scaleniowe prowadzone w ramach PROW 2014-2020 były wielokrotnie nagradzane na Ogólnopolskich Konkursach Jakości Prac Scaleniowych organizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ( II miejsce za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów w mieście Pruchniku w 2017 r., II miejsce za wykonanie projektu scalenia gruntów w mieście Pruchniku w 2020 r., II miejsce za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów wsi Węgierka oraz wyróżnienie za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów wsi Jodłówka w 2021 r. a także II miejsce za wykonanie projektu scalenia gruntów wsi Boratyn). Forum było okazją do wymiany doświadczeń, wysłuchania ciekawych prelekcji na temat, m.in. wykorzystania nowoczesnych technologii w realizacji prac scaleniowych, procedury wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach podczas realizacji procesu scalenia gruntów, czy udział KOWR w scaleniach.