Uroczystości powtórnego pochówku generała brygady Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza oraz jego żony Janiny

  • Wydrukuj
  • Email
  • Uroczystości powtórnego pochówku generała brygady Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza oraz jego żony Janiny. 27 marca 2024 roku w Jarosławiu odbyły się uroczystości powtórnego pochówku generała brygady Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza oraz jego żony Janiny. Szczątki małżonków zostały sprowadzone po 55 latach od śmierci generała i pochówku w Genewie. Msza święta żałobna miała miejsce w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Szczytniańskiej.Następnie w asyście wojskowej, trumny zostały przeniesione do kwatery zasłużonych. W imieniu Starosty Jarosławskiego biało - czerwoną wiązankę złożył Radny Powiatu Jarosławskiego Kamil Dziukiewicz. Było to wydarzenie rozpoczynające obchody Roku Generała Wieczorkiewicza w Jarosławiu. Podczas Pierwszej Wojny Światowej służył w Legionach Polskich. Po 1926 roku osiadł w Jarosławiu, pełniąc funkcję komendanta miejscowego garnizonu. Aktywnie angażował się w rozwój życia kulturalnego, ochronę dziedzictwa historycznego oraz promocję sportu. Jako pierwszy przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia pozostawił trwały ślad w historii miasta. Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Jarosław, Garnizonu Jarosław oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Zdj. Mirella Pieniążek
  • Galeria

27 marca 2024 roku w Jarosławiu odbyły się uroczystości powtórnego pochówku generała brygady Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza oraz jego żony Janiny. Szczątki małżonków zostały sprowadzone po 55 latach od śmierci generała i pochówku w Genewie. Msza święta żałobna miała miejsce w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Szczytniańskiej.Następnie w asyście wojskowej, trumny zostały przeniesione do kwatery zasłużonych.

W imieniu Starosty Jarosławskiego biało - czerwoną wiązankę złożył Radny Powiatu Jarosławskiego Kamil Dziukiewicz.

Było to wydarzenie rozpoczynające obchody Roku Generała Wieczorkiewicza w Jarosławiu. Podczas Pierwszej Wojny Światowej służył w Legionach Polskich. Po 1926 roku osiadł w Jarosławiu, pełniąc funkcję komendanta miejscowego garnizonu. Aktywnie angażował się w rozwój życia kulturalnego, ochronę dziedzictwa historycznego oraz promocję sportu. Jako pierwszy przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia pozostawił trwały ślad w historii miasta.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Jarosław, Garnizonu Jarosław oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

📸Zdj. Mirella Pieniążek