• Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie: gastronomia i kelnerstwo przy Zespole Szkół Spożywczych i  Biznesowych w Jarosławiu. W dniu 4 czerwca 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu odbyło się spotkanie w sprawie realizacji projektu pn. „Utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie: gastronomia i kelnerstwo przy Zespole Szkół Spożywczych i  Biznesowych im. Marii Curie – Skłodowskiej w Jarosławiu. W spotkaniu wzięli udział Starosta Jarosławski Kamil Dziukiewicz, Etatowy Członek Zarządu  Andrzej Wyczawski, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych  Marta Kurpiel, Radca Prawny  Magdalena Wrotny, Dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu  Dorota Wierzbińska – Dubaj oraz przedstawiciele Konsorcjum Lubelskiej Izby Rzemieślniczej   IT COMPLETE  Marcin Rokoszewski, i  Krzysztof Dumała. Liderem projektu będzie Lubelska Izba Rzemieślnicza w Lublinie. Powiat Jarosławski będzie występował jako Partner. Powstanie BCU przyczyni się do poprawy bazy i wyposażenia szkoły oraz podniesie jakość kształcenia w zawodach gastronomiczno-kelnerskich i pokrewnych. Na całe przedsięwzięcie składa się kilka modułów. Najważniejsze z nich to:Zadanie inwestycyjne, na które składać się będą prace adaptacyjne, zakup wyposażenia oraz zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej (ok. 2.5 mln) Zakup wyposażenia sali konferencyjno-szkoleniowej i pomieszczenia socjalnego z magazynem ok. 100 000,- Zakup i montaż rampy podjazdu dla osób niepełnosprawnych, Zakup wyposażenia gastronomicznego ponad 1.5 mln Zakup wyposażenia informatycznego – 250 000,- Szkolenie 400 osób: 40 nauczycieli, 120 młodych i 240 osób dorosłych (przygotowanie platformy informatycznej, przygotowanie materiałów szkoleniowych, programu szkoleń i ich walidacji).W wyniku realizacji projektu powstanie pracownia gastronomiczno-kelnerska imitująca salę restauracyjną, bar, zaplecze kuchenne oraz salę konferencyjną wraz z kompletnym, nowoczesnym wyposażeniem gastronomicznym. Cały koszt przedsięwzięcia to prawie 10 mln, w tym inwestycja to ok. 4 300 000 zł. W trakcie realizacji projektu wszystkie szkolenia/kursy są bezpłatne. Celem działalności edukacyjno-szkoleniowej osób dorosłych jest podnoszenie kwalifikacji lub przekwalifikowanie się, gdyż kursy/szkolenia będą się kończyły certyfikatem kwalifikacji w zakresie edukacji pozaformalnej/sektorowej wydawanym przez odpowiednią instytucję. Docelowo Branżowe Centrum Umiejętności, które formalnie zostanie włączone do Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych, ma funkcjonować jako placówka oświatowa, umożliwiająca szybkie przekwalifikowanie się osób dorosłych, podniesienie swoich kwalifikacji lub ich uzupełnienie.

Na całe przedsięwzięcie składa się kilka modułów. Najważniejsze z nich to:

• Zadanie inwestycyjne, na które składać się będą prace adaptacyjne, zakup wyposażenia oraz zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej (ok. 2.5 mln)
  • Zakup wyposażenia sali konferencyjno-szkoleniowej i pomieszczenia socjalnego z magazynem ok. 100 000,-
  • Zakup i montaż rampy podjazdu dla osób niepełnosprawnych,
  • Zakup wyposażenia gastronomicznego ponad 1.5 mln
  • Zakup wyposażenia informatycznego – 250 000,-
  • Szkolenie 400 osób: 40 nauczycieli, 120 młodych i 240 osób dorosłych (przygotowanie platformy informatycznej, przygotowanie materiałów szkoleniowych, programu szkoleń i ich walidacji).