Lamus w Hawłowicach Górnych z nagrodą w konkursie "Zabytek Zadbany 2024"

  • Wydrukuj
  • Email
  • Lamus w Hawłowicach Górnych z nagrodą w konkursie "Zabytek Zadbany 2024". Prof. Marian Wołkowski-Wolski, właściciel XVI-wiecznego lamusa dworskiego (parteru dawnego dworu wieżowego) w Hawłowicach Górnych otrzymał tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu "Zabytek Zadbany 2024". Nagrodę w kategorii specjalnej "właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem" przyznano za pieczołowite przebadanie, rozpoznanie, konserwację i restaurację obiektu. Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, w którym od niemal 50 lat nagradzane są najlepszych prace z zakresu konserwacji, rewitalizacji i adaptacji zabytków, zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi. Parter dworu wieżowego, od XVII wieku pełniący funkcję skarbczyka - lamusa, jest uznawany za pomnik szesnastowiecznej architektury rezydencjonalnej ziemi przemyskiej. W 3. ćwierci XVI w. dwór został gruntownie przebudowany przez nowego właściciela - Stanisława Broniowskiego herbu Tarnawa, dworzanina królów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, koniuszego i chorążego przemyskiego, posła do Porty (+ 1582). To właśnie w tym czasie powstały unikatowe malowidła na sklepieniu przyziemia, przedstawiające herb Tarnawa (krzyż łaciński z półksiężycem) w wieńcu laurowym oraz motywy wici roślinnej. Odkryte w 2003 roku polichromie to najstarsze malowidła ścienne o tematyce świeckiej na Podkarpaciu. Od 2002 roku w założeniu dworskim w Hawłowicach Górnych trwają prace remontowe i konserwatorskie. Staraniem Właściciela zabytek ocalono przed zniszczeniem, ujawniono jego wyjątkową wartość historyczną i artystyczną oraz udostępniono zwiedzającym. Na podstawie zachowanych kafli piecowych w lamusie udało się odtworzyć renesansowy piec kaflowy, który w XVI wieku stał w pomieszczeniu głównym. To jedyny w Polsce w pełni funkcjonalny piec odtworzony na wzór renesansowy. Niezwykły budynek można zwiedzać po uprzednim kontakcie z właścicielem lub z Centrum kultury, sportu i turystyki w Pruchniku. Informacja prasowa (tekst, zdj.) Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
  • Galeria

Prof. Marian Wołkowski-Wolski, właściciel XVI-wiecznego lamusa dworskiego (parteru dawnego dworu wieżowego) w Hawłowicach Górnych otrzymał tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu "Zabytek Zadbany 2024". Nagrodę w kategorii specjalnej "właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem" przyznano za pieczołowite przebadanie, rozpoznanie, konserwację i restaurację obiektu. Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs, w którym od niemal 50 lat nagradzane są najlepszych prace z zakresu konserwacji, rewitalizacji i adaptacji zabytków, zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi.

Parter dworu wieżowego, od XVII wieku pełniący funkcję skarbczyka - lamusa, jest uznawany za pomnik szesnastowiecznej architektury rezydencjonalnej ziemi przemyskiej. W 3. ćwierci XVI w. dwór został gruntownie przebudowany przez nowego właściciela - Stanisława Broniowskiego herbu Tarnawa, dworzanina królów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, koniuszego i chorążego przemyskiego, posła do Porty (+ 1582). To właśnie w tym czasie powstały unikatowe malowidła na sklepieniu przyziemia, przedstawiające herb Tarnawa (krzyż łaciński z półksiężycem) w wieńcu laurowym oraz motywy wici roślinnej. Odkryte w 2003 roku polichromie to najstarsze malowidła ścienne o tematyce świeckiej na Podkarpaciu.

Od 2002 roku w założeniu dworskim w Hawłowicach Górnych trwają prace remontowe i konserwatorskie. Staraniem Właściciela zabytek ocalono przed zniszczeniem, ujawniono jego wyjątkową wartość historyczną i artystyczną oraz udostępniono zwiedzającym. Na podstawie zachowanych kafli piecowych w lamusie udało się odtworzyć renesansowy piec kaflowy, który w XVI wieku stał w pomieszczeniu głównym. To jedyny w Polsce w pełni funkcjonalny piec odtworzony na wzór renesansowy. Niezwykły budynek można zwiedzać po uprzednim kontakcie z właścicielem lub z Centrum kultury, sportu i turystyki w Pruchniku.

Informacja prasowa (tekst, zdj.) Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich