Szkolny konkurs wędliniarski w Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących

  • Wydrukuj
  • Email
  • Szkolny konkurs wędliniarski w Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących. 28 maja w Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących odbył się II wewnątrzszkolny konkurs dla uczniów klas zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie wędliniarz. W tym roku uczniowie walczyli o tytuł mistrza, zgodnie z hasłem przewodnim konkursu „Będę mistrzem wędliniarstwa. Produkcja kaszanki swojskiej”. Zawodnicy występowali w parach, a ich zadaniem było przygotowanie od podstaw kaszanki swojskiej oraz rozpoznawanie osłonek sztucznych. Rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ spośród wielu surowców mięsnych, kasz i przypraw, każda grupa starała się jak najlepiej skomponować składniki swojej mistrzowskiej kaszanki. Twardy orzech do zgryzienia mieli zawodnicy podczas rozpoznawania osłonek sztucznych, szukając różnic w wyglądzie pomiędzy kolagenowymi, białkowymi, fazerowymi, tekstylnymi czy poliamidowymi. Po kilku godzinach oczekiwania ukoronowaniem pracy uczniów była prezentacja, a dla jury i gości ocena połączona z degustacją wspaniałych wyrobów. Wszystkie kaszanki były bardzo smaczne i trudno było wyłonić zwycięzców. Jednak smak tradycyjnych wyrobów najbardziej w ocenie jury można było odnaleźć w wyrobach Patryka Dulibana i Leszka Lambera z kl. 2 cwf. II miejsce zajęli Krystian Horajski i Paweł Halejcio z kl. 3 cwf, a III miejsce Kamil Strzelec i Michał Kapłon. Dyplomami zostali nagrodzeni pozostali uczestnicy konkursu:Bartłomiej Kochanowicz i Damian Klepak z kl.1 cwk Dawid Superson i Jakub Kiper z kl. 2 cwf Rafał Szabarkiewicz z kl. 3 Cwf i Mateusz Kiper z kl.2 cwf Mateusz Gdyk i Marek Hendzel z kl. 3 cwfSwoją obecnością na konkursie zaszczycił nas Adam Pióro - naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, któremu serdecznie dziękujemy za wskazówki związane z poszukiwaniem mistrzowskiego smaku wyrobu. Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji konkursu oraz za sponsorowanie nagród dla uczestników Leszkowi Wybrańcowi - dyrektorowi Zakładów Mięsnych „Sokołów” S.A Oddział w Jarosławiu. Dziękujemy Januszowi Łęgowiakowi - Głównemu Technologowi Zakładów Mięsnych „Sokołów” za przewodniczenie Jury i organizację surowców konkursowych oraz Bogusławowi Nakoniecznemu - opiekunowi praktycznej nauki zawodu w Zakładach Mięsnych „Sokołów” za udział w Jury i wzorowe przygotowanie uczniów. Pomysłodawczyniami i organizatorkami konkursu były nauczycielki przedmiotów zawodowych w ZSSChiO - Marzena Wojnar i Monika Krypel. View the embedded image gallery online at: https://powiat.jaroslawski.pl/nowosci-oswiatowe/item/1379-szkolny-konkurs-w%EF%BF%BD%EF%BF%BDdliniarski-w-zespole-szk%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-spo%EF%BF%BD%EF%BF%BDywczych-chemicznych-i-og%EF%BF%BD%EF%BF%BDlnokszta%EF%BF%BD%EF%BF%BDc%EF%BF%BD%EF%BF%BDcych#sigProId7caf31ea31

28 maja w Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących odbył się II wewnątrzszkolny konkurs dla uczniów klas zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie wędliniarz.

W tym roku uczniowie walczyli o tytuł mistrza, zgodnie z hasłem przewodnim konkursu „Będę mistrzem wędliniarstwa. Produkcja kaszanki swojskiej”. Zawodnicy występowali w parach, a ich zadaniem było przygotowanie od podstaw kaszanki swojskiej oraz rozpoznawanie osłonek sztucznych. Rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ spośród wielu surowców mięsnych, kasz i przypraw, każda grupa starała się jak najlepiej skomponować składniki swojej mistrzowskiej kaszanki. Twardy orzech do zgryzienia mieli zawodnicy podczas rozpoznawania osłonek sztucznych, szukając różnic w wyglądzie pomiędzy kolagenowymi, białkowymi, fazerowymi, tekstylnymi czy poliamidowymi.

Po kilku godzinach oczekiwania ukoronowaniem pracy uczniów była prezentacja, a dla jury i gości ocena połączona z degustacją wspaniałych wyrobów. Wszystkie kaszanki były bardzo smaczne i trudno było wyłonić zwycięzców. Jednak smak tradycyjnych wyrobów najbardziej w ocenie jury można było odnaleźć w wyrobach Patryka Dulibana i Leszka Lambera z kl. 2 cwf. II miejsce zajęli Krystian Horajski i Paweł Halejcio z kl. 3 cwf, a III miejsce Kamil Strzelec i Michał Kapłon.

Dyplomami zostali nagrodzeni pozostali uczestnicy konkursu:

  • Bartłomiej Kochanowicz i Damian Klepak z kl.1 cwk
  • Dawid Superson i Jakub Kiper z kl. 2 cwf
  • Rafał Szabarkiewicz z kl. 3 Cwf i Mateusz Kiper z kl.2 cwf
  • Mateusz Gdyk i Marek Hendzel z kl. 3 cwf

Swoją obecnością na konkursie zaszczycił nas Adam Pióro - naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, któremu serdecznie dziękujemy za wskazówki związane z poszukiwaniem mistrzowskiego smaku wyrobu.

Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji konkursu oraz za sponsorowanie nagród dla uczestników Leszkowi Wybrańcowi - dyrektorowi Zakładów Mięsnych „Sokołów” S.A Oddział w Jarosławiu.

Dziękujemy Januszowi Łęgowiakowi - Głównemu Technologowi Zakładów Mięsnych „Sokołów” za przewodniczenie Jury i organizację surowców konkursowych oraz Bogusławowi Nakoniecznemu - opiekunowi praktycznej nauki zawodu w Zakładach Mięsnych „Sokołów” za udział w Jury i wzorowe przygotowanie uczniów.

Pomysłodawczyniami i organizatorkami konkursu były nauczycielki przedmiotów zawodowych w ZSSChiO - Marzena Wojnar i Monika Krypel.