Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych powiatu jarosławskiego zakończona

• Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych powiatu jarosławskiego zakończona. Znane są już szczegółowe dane, dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd powiatu jarosławskiego. - Do pierwszych klas ogółem trafi 1237 uczniów, z czego 257 spoza terenu powiatu. Liceami zainteresowało się 451 osób, technikami 549, zaś szkołami branżowymi 237 – informuje starosta jarosławski Stanisław Kłopot. - Szkoły ponadpodstawowe w powiecie jarosławskim przygotowały w tym roku szeroką ofertę – mówi Marta Kurpiel, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. Chętni mogli wybierać spośród 26 profili/zawodów w technikach (19 oddziałów we wszystkich szkołach), 16 profili licealnych (16 oddziałów) oraz 13 w szkołach branżowych (8 oddziałów). – W szkołach naszego powiatu zagościły dwa nowe zawody, technik eksploatacji portów i terminali (ZSEiO) oraz technik hodowca koni (ZSOZiR) – dodaje Marta Kurpiel. Ciekawą informacją jest średnia uczniów w oddziałach – w liceach to 28 osób, technikach jedna więcej, zaś szkołach branżowych blisko 30. I Liceum Ogólnokształcące – 166 uczniów pierwszych klas. Największym wzięciem cieszył się profile filologiczny (32) oraz klasy z rozszerzoną chemią i biologią. Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych – 177 przyjętych, z czego do liceum 145 i technikum 32. Tutaj palmę pierwszeństwa dzierżą profil politechniczny (36) i dwie klasy o profilu biologiczno-technicznym (razem 41 osób), na trzecim miejscu ex aequo są profil lingwistyczny i technik geodeta (po 32 osoby). Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących – 205 przyjętych, w tym 116 do technikum i 89 do szkoły branżowej. Największą popularnością cieszył się zawód technika hotelarstwa (31), fryzjera (31) oraz kucharza (29). Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących – 204 nowoprzyjętych uczniów: 138 do technikum i 66 do szkoły branżowej. W pierwszej trójce wybranych zawodów mieszczą się: technik informatyk (32), technik programista (32) i technik pojazdów samochodowych (30). Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących – 149 nowych uczniów: 51 do technikum, 35 do liceum oraz 63 do szkoły branżowej. Najwięcej uczniów wybrało zawód montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (21) oraz montera sieci i instalacji sanitarnych (17). Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących – 130 nowych uczniów, w tym technikum – 97 a liceum – 33. Największą popularnością cieszył się zawód technik logistyk (46 osób). Od lat nie słabnie zainteresowanie technikiem ekonomistą (35). Zespół Szkół Innowacyjnych – 128 przyjętych uczniów, z czego do technikum 95, zaś liceum 33. Szkoła zaoferowała zaś m.in. zawody technika przemysłu mody, fotografii i multimediów oraz weterynarii. Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych – 34 chętnych do pierwszych klas, z czego 20 do technikum i 14 do szkoły branżowej. Najwięcej zdecydowało się na zawód technika rolnictwa (13). Rekrutację prowadziły również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (13), Szkoła Mistrzostwa Sportowego (17) i Liceum Katolickie (22).