• Różnorodność działań kadry ZSSChiO na europejskim rynku – zakończenie działań projektowych.. Realizacja projektu „Mobilność i kreatywność gwarancją rozwoju” – sektor: Edukacja szkolna, Akcja 1: Mobilność kadry edukacji szkolnej, rozpoczęła się w 2019r., jednak ze względu na panującą pandemię, jego główne działania miały miejsce w 2021roku. Dwie czteroosobowe grupy uczestniczek odbyły dwutygodniowy kurs języka angielskiego  w szkole językowej Sprachcaffe na Malcie. 40-godzinne ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych na zajęciach oraz używanie języka angielskiego w różnych sytuacjach w hotelu, restauracji, autobusie, czy na ulicy znacznie zwiększyły ich kompetencje językowe. Rezultatem przebywania i współpracy w małych, międzynarodowych grupach jest także rozwinięcie umiejętności społecznych oraz poznanie kultury różnych krajów świata. Udział w mobilności pozwoli wykorzystać elementy języka angielskiego podczas lekcji oraz zajęć w pracowniach zawodowych w celu kształcenia kompetencji językowych uczniów na różnych przedmiotach. Drugi rodzajem mobilności był udział dwóch informatyków w specjalistycznym szkoleniu "Boost Your ICT Skills Technology in the Classroom" zorganizowanym przez Executive Training Institute na Malcie. Materiał kursu obejmował szeroki wybór aplikacji internetowych, które można wykorzystać w nauczaniu stacjonarnym i zdalnym. Aktywowanie samodzielnego myślenia u młodzieży i myślenia wielopoziomowego to główne cele trenera grupy, który poprzez zastosowanie różnorodnych materiałów zmuszał uczestników kursu do „umysłowej gimnastyki”. Kontekst "WIKI" z wykorzystaniem otwartoźródłowych aplikacji był dla nich zupełnie nowy. Rezultatem  końcowym szkolenia był prezentowany w języku angielskim projekt lekcji instruktażowej wyjaśniającej różnice pomiędzy kodowaniem a szyfrowaniem informacji. Podczas mobilności nauczyciele uczestniczyli w programie kulturowym, podczas którego zwiedzali różne zakątki Malty, Gozo i Comino - zarówno zabytki, jak też plaże i urokliwe zatoczki. Ostatnią grupę stanowiły cztery nauczycielki, które udały się do Niemiec na job shadowing - obserwację pracy nauczycieli podczas zajęć w niemieckiej szkole STADT HALLE Berufsbildende Schulen III. Udział w projekcie pozwolił uczestniczkom na doskonalenie umiejętności nauczania na przykładach europejskich systemów, poprawi atrakcyjność i skuteczność nauczania w ZSSChiO, a także poszerzy współpracę międzynarodową. Podczas wzajemnej wymiany doświadczeń z nauczycielami niemieckiej szkoły poznano: dualny system nauczania w Niemczech, systemy nauczania w różnych krajach świata, zasady działania Centrów Kształcenia Zawodowego Izb Rzemieślniczych na przykładzie Izby w Halle i wyposażenie miejsc praktycznej nauki zawodu uczniów, w tym nowoczesnej stołówki akademickiej „Mensa Am Park”. Dodatkowo uczestniczki mobilności rozwinęły swoje kompetencje językowe oraz kulturowe poznając zabytki, tradycje, zwyczaje i potrawy regionu Saksonii (Lipska i Halle). W wyniku realizacji projektu 14 uczestników uzyskało certyfikaty potwierdzające nabycie określonych umiejętności i realizację celów projektu. Na uroczystym spotkaniu 28 października 2021 roku w Restauracji „Klasyczna” dokonano podsumowania działań projektowych, przedstawiono rezultaty projektu. Uczestnicy otrzymali certyfikaty i upominki oraz podzielili się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami na temat udziału w projekcie.Informacja prasowa (tekst, zdj.): ZSSChiO w Jarosławiu; opracowanie: koordynatorzy projektów.

fe logo