• Staże w Irlandii i w Niemczech młodzieży ZSEiO w Jarosławiu – PO WER 2021 (ERASMUS+ ). W roku szkolnym 2019/20 i 2020/21 Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu zrealizował wszystkie zaplanowane, mobilności uczniów ZSEiO do Irlandii i Niemiec, w ramach projektu unijnego „Międzynarodowe staże zawodowe uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej z Jarosławia” (POWERVET-2020-1-PL01-KA102-078605). W tym roku, w stażach zagranicznych, udział wzięły 3 grupy uczniów klas logistycznych i ekonomicznych (w sumie 48 uczniów). Dwie grupy (ekonomiści i logistycy) przez 2 tygodnie mieszkały w stolicy Irlandii - Dublinie, a jedna grupa (ekonomiści) w Hildburghausen w Niemczech. Opiekę nad grupami sprawowali nauczyciele: Aneta Przeszło i Jurij Sucholitki (Irlandia) oraz Agata Muszyńska i Liliana Bednarska (Niemcy). Uczniowie, którzy wylecieli do Irlandii,  mieszkali w  Dublinie, w domach irlandzkich rodzin, gdzie zetknęli się z kulturą irlandzką i  językiem angielskim w codziennym życiu. Każdego  dnia dojeżdżali samodzielnie na szkolenia, podczas których poszerzali swoją wiedzę oraz umiejętności, głównie  z zakresu: ekonomii, logistyki, marketingu i reklamy, finansów, księgowości, specyfikacji dokumentacji oraz obsługi klientów. Ponadto tworzyli własne projekty ekonomiczne i logistyczne, badali w „realu” preferencje i zachowania klientów, opracowywali strategie informacyjne, marketingowe i reklamowe oraz dzielili się swoimi obserwacjami i wnioskami. Była to świetna okazja, by zapoznać się z zawodowym językiem angielskim stosowanym w praktyce, poznać nowe osoby i przełamywać wszelkie opory do komunikowania się w języku angielskim. Podczas weekendu uczniowie zwiedzili piękne okoliczne miasta:  urokliwe  Howth, które słynie z przepięknych szlaków wzdłuż klifów nad morzem i portu morskiego oraz Bray, które leży nad samym morzem i posiada wiele ciekawych atrakcji turystycznych i kulturowych. Uczniowie, którzy wyjechali do Niemiec, odbyli  szkolenia zawodowe w Hildburghäuser Bildungszentrum (uznanej firmie szkoleniowej i centrum egzaminacyjnym).  Był to niezwykle atrakcyjny staż, podnoszący  kompetencje zawodowe i językowe uczniów, podczas którego nie tylko poznali obowiązujące w niemieckiej szkole i zakładzie przepisy, ale również poszerzali swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie ekonomii, handlu, zaopatrzenia, transportu i logistyki. Najbardziej atrakcyjne były zajęcia praktyczne. Równocześnie z kształceniem zawodowym realizowali program kulturowy – zwiedzali piękne i ciekawe miejsca Turyngii. Uczniowie mówią, że aż żal było wyjeżdżać.  Taka forma praktyki zawodowej rozwijała nie tylko wiedzę, ale i umiejętności językowe oraz społeczne. Uczestnicy projektu mówią,  że dobrze by było, gdyby była to cykliczna forma kształcenia, ponieważ dobyte doświadczenia były bezcenne. Wszystkie wyjazdy zostały  w 100% sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER ) w ramach funduszy europejskich, a ich realizacja była możliwa dzięki mobilizacji, zaangażowaniu, determinacji i kreatywności  pracowników szkoły. Wyjazdy naszej młodzieży to nie tylko cenne doświadczenie zawodowe, ale również forma promocji szkoły, powiatu oraz bagaż osobistych przeżyć, wspomnień i międzynarodowych znajomości. Uczniowie na czas pobytu dostali tzw. "kieszonkowe", które mogli wykorzystać na dowolne cele. Wielu z nich, mówi, że to była podróż ich życia  i chętnie wzięliby udział w kolejnym wyjeździe.Informacja prasowa (tekst, zdj.): ZSEiO, Aneta Przeszło, Jurij Sucholitki.

fe logo

Informacja prasowa (tekst, zdj.): ZSEiO, Aneta Przeszło, Jurij Sucholitki.