Prace uczniów KOPERNIKA nad projektem Solve For Tomorrow SAMSUNG

  • Wydrukuj
  • Email
  • Prace uczniów KOPERNIKA nad projektem Solve For Tomorrow SAMSUNG. Zespół uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu w składzie: Martyna Łuszczek, Kinga Klisz, Bartłomiej Kłak oraz Mateusz Kiszka pod opieką Anny Wójcik, przez ostatnie dwa miesiące pracował przy półfinałowej fazie Ogólnopolskiego Projektu Solve For Tomorrow. Jako jedna z 25 półfinałowych drużyn mieli za zadanie stworzenie filmiku przedstawiającego ich innowacyjny pomysł dotyczący zmian klimatycznych. Zespół zajął się problemem lokalnych zanieczyszczeń powietrza, które w znacznym stopniu wpływają na stan naszego zdrowia. Ich projekt polega na skonstruowaniu drona troposferycznego, którego działanie opiera się na kontrolowanym przelocie po mieście i analizie punktowej profuzji tlenków azotu poprzez wykorzystanie autorskiego układu filtrującego opartego na wkładzie absorbującym cząsteczki. Całość mechanizmu ma być kompatybilna z aplikacją na telefon, umożliwiającą sprawdzenie dotychczasowego działania urządzenia i jego lokalizacji. Podczas pracy nad projektem grupa otrzymała wsparcie w postaci mentoringu od zespołu ekspertów SFT,  specjalizującego się w różnych dziedzinach wiedzy niezbędnej do realizacji zadania projektowego. Uczestnicy brali udział w 8 godzinnych warsztatach z zakresu Design Thinking – nowoczesnej metody myślenia projektowego, poznali  metodę STEAM –  zakładającą podejmowanie aktywności, w ramach których wykorzystywane będą przynajmniej dwie z pięciu dziedzin nauki (S – Science, T – Technology, E – Engineering, A – Arts, M – Math). Uczniowie opracowując projekt spotkali się także z ekspertami różnorakich dziedzin, którzy udzielali im cennych rad i wskazówek. Podczas warsztatów na Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu poznali tajniki inżynierii technicznej, informatyki i automatyki. Ważnym etapem podczas pracy było zrozumienie motywacji i problemów odbiorców, w szczególności skupiono się na najmłodszych mieszkańcach miasta. Uczniowie spotkali się z dr Eweliną Misiąg – lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii pracującą w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie, która opowiadała o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, szczególnie dzieci. Uczniowie przeprowadzili także wywiad z 5 letnią dziewczynką na temat smogu oraz rozmawiali z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 9 im. Jana Brzechwy w Jarosławiu na temat zanieczyszczeń powietrza. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w nawet najmniejszy sposób przyczynili się do powstania półfinałowej pracy i trzymamy kciuki o awans do ścisłego finału! Informacja prasowa (tekst, zdj.): I LO w Jarosławiu
  • Galeria

Zespół uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu w składzie: Martyna Łuszczek, Kinga Klisz, Bartłomiej Kłak oraz Mateusz Kiszka pod opieką Anny Wójcik, przez ostatnie dwa miesiące pracował przy półfinałowej fazie Ogólnopolskiego Projektu Solve For Tomorrow. Jako jedna z 25 półfinałowych drużyn mieli za zadanie stworzenie filmiku przedstawiającego ich innowacyjny pomysł dotyczący zmian klimatycznych.

Zespół zajął się problemem lokalnych zanieczyszczeń powietrza, które w znacznym stopniu wpływają na stan naszego zdrowia. Ich projekt polega na skonstruowaniu drona troposferycznego, którego działanie opiera się na kontrolowanym przelocie po mieście i analizie punktowej profuzji tlenków azotu poprzez wykorzystanie autorskiego układu filtrującego opartego na wkładzie absorbującym cząsteczki. Całość mechanizmu ma być kompatybilna z aplikacją na telefon, umożliwiającą sprawdzenie dotychczasowego działania urządzenia i jego lokalizacji.

Podczas pracy nad projektem grupa otrzymała wsparcie w postaci mentoringu od zespołu ekspertów SFT,  specjalizującego się w różnych dziedzinach wiedzy niezbędnej do realizacji zadania projektowego. Uczestnicy brali udział w 8 godzinnych warsztatach z zakresu Design Thinking – nowoczesnej metody myślenia projektowego, poznali  metodę STEAM –  zakładającą podejmowanie aktywności, w ramach których wykorzystywane będą przynajmniej dwie z pięciu dziedzin nauki (S – Science, T – Technology, E – Engineering, A – Arts, M – Math).

Uczniowie opracowując projekt spotkali się także z ekspertami różnorakich dziedzin, którzy udzielali im cennych rad i wskazówek. Podczas warsztatów na Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu poznali tajniki inżynierii technicznej, informatyki i automatyki.

Ważnym etapem podczas pracy było zrozumienie motywacji i problemów odbiorców, w szczególności skupiono się na najmłodszych mieszkańcach miasta.

Uczniowie spotkali się z dr Eweliną Misiąg – lekarzem w trakcie specjalizacji z pediatrii pracującą w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie, która opowiadała o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, szczególnie dzieci. Uczniowie przeprowadzili także wywiad z 5 letnią dziewczynką na temat smogu oraz rozmawiali z dziećmi z Miejskiego Przedszkola nr 9 im. Jana Brzechwy w Jarosławiu na temat zanieczyszczeń powietrza.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w nawet najmniejszy sposób przyczynili się do powstania półfinałowej pracy i trzymamy kciuki o awans do ścisłego finału!

Informacja prasowa (tekst, zdj.): I LO w Jarosławiu