Uczniowie KOPERNIKA na pokazach z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej

  • Wydrukuj
  • Email
  • Uczniowie KOPERNIKA na pokazach z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej. 20 maja 2022 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu z klas matematyczno-fizycznych pod opieką Zbigniewa Piguły i Zofii Ciesielskiej wzięli udział w pokazach z fizyki organizowanych przez Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej. Były to już XXII pokazy wznowione po dwuletniej pandemicznej przerwie. Pasją odkrywania świata demonstrując ciekawe doświadczenia podzielili się z uczestnikami wykładowcy z Rzeszowa oraz Lublina. Uczniowie zobaczyli  doświadczenia, które wyjaśniały szereg zjawisk fizycznych. Były one widowiskowe i dotyczyły różnych działów fizyki: mechaniki (zasady zachowania dynamiki Newtona), elektromagnetyzmu, ciśnienia, fal i akustyki. Podczas pokazów ochotnicy z widowni mogli aktywnie uczestniczyć w doświadczeniach. Humorystyczny sposób przekazu, z jakim prowadzący demonstrowali eksperymenty sprawił, że wszystko stawało się oczywiste i zrozumiałe. Uczniowie poznali odpowiedzi na wiele pytań. Między innymi dowiedzieli się: ile waży przeciętna chmura, jaki wpływ na ciśnienie ma temperatura, ile waży powietrze zimne, a ile podgrzane, jak w warunkach domowych stworzyć i wykorzystać praktycznie podciśnienie, jak powstają fale dźwiękowe w instrumentach muzycznych, jak działa transformator, jak działa kineskop telewizora, co to jest i jak zachodzi implozja. Posumowaniem pokazów był muzyczny występ prowadzących, który został nagrodzony gromkimi brawami. Uczniowie mieli nie tylko okazję obejrzeć ciekawe doświadczenia, ale także spojrzeć na fizykę z innej perspektywy niż szkolna ławka. Informacja prasowa (tekst, zdj.): I LO w Jarosławiu
  • Galeria

20 maja 2022 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu z klas matematyczno-fizycznych pod opieką Zbigniewa Piguły i Zofii Ciesielskiej wzięli udział w pokazach z fizyki organizowanych przez Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej. Były to już XXII pokazy wznowione po dwuletniej pandemicznej przerwie.

Pasją odkrywania świata demonstrując ciekawe doświadczenia podzielili się z uczestnikami wykładowcy z Rzeszowa oraz Lublina. Uczniowie zobaczyli  doświadczenia, które wyjaśniały szereg zjawisk fizycznych. Były one widowiskowe i dotyczyły różnych działów fizyki: mechaniki (zasady zachowania dynamiki Newtona), elektromagnetyzmu, ciśnienia, fal i akustyki. Podczas pokazów ochotnicy z widowni mogli aktywnie uczestniczyć w doświadczeniach. Humorystyczny sposób przekazu, z jakim prowadzący demonstrowali eksperymenty sprawił, że wszystko stawało się oczywiste i zrozumiałe. Uczniowie poznali odpowiedzi na wiele pytań. Między innymi dowiedzieli się: ile waży przeciętna chmura, jaki wpływ na ciśnienie ma temperatura, ile waży powietrze zimne, a ile podgrzane, jak w warunkach domowych stworzyć i wykorzystać praktycznie podciśnienie, jak powstają fale dźwiękowe w instrumentach muzycznych, jak działa transformator, jak działa kineskop telewizora, co to jest i jak zachodzi implozja. Posumowaniem pokazów był muzyczny występ prowadzących, który został nagrodzony gromkimi brawami.

Uczniowie mieli nie tylko okazję obejrzeć ciekawe doświadczenia, ale także spojrzeć na fizykę z innej perspektywy niż szkolna ławka.

Informacja prasowa (tekst, zdj.): I LO w Jarosławiu