WITKOWSKI na projekcie edukacyjno-językowym w Skandynawii

  • Wydrukuj
  • Email
  • WITKOWSKI na projekcie edukacyjno-językowym w Skandynawii. 3-10 czerwca br. uczniowie Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych wraz z nauczycielami uczestniczyli w projekcie edukacyjno – językowym na terenie Danii, Szwecji oraz Norwegii, realizowanym przy współpracy z ECM w Łodzi. Celem projektu anglojęzycznego było zachęcenie uczniów do kontaktów z rodzimymi mieszkańcami, przełamanie bariery językowej oraz poznanie kultury potomków Wikingów, atrakcyjnych miejsc i zwyczajów odwiedzanych krajów. Po przeprawie promowej z Rostocku do Gedser przyszedł czas na pierwsze zadania językowe i zwiedzanie Miasta Zielonych Wież – Kopenhagi. Urok kamienic, wąskich portowych uliczek i królewski plac Amalienborg towarzyszył uczniom w drodze do symbolu miasta – małej Syrenki. W bajecznych nastrojach przejechali 16-kilometrowym mostem Øresund do Szwecji. Powszechnie uważa się, że Szwedzi mają jasne włosy, 190 cm wzrostu i jeżdżą samochodem marki Volvo. W Gøteborgu, podczas szlifowania języka angielskiego, uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że tylko połowa ludności to naturalni blondyni, średni wzrost mężczyzny to 170 cm, a ulubionym samochodem jest BMW. Bardzo gościnni okazali się Norwegowie, a schronisko w Gomobu stało się domem na kilka dni. Przeurocze domki obrośnięte trawą na dachu, rozległe wzgórza, jeziora i pokryte śniegiem góry dopełniły wyobrażeń o Norwegii. Z tarasu wieży skoków narciarskich w Parku Olimpijskim grupa podziwiała panoramę Lillehammer i jezioro Mjøsa. Odwiedziła także miasteczko Margit Sandemo – autorki „Sagi o ludziach lodu” – Fagernes, oraz skansen Valdres Folkenmuseum. Z uwagi na „Dzień Polski”, uczniowie rozmawiali z Norwegami na temat Polski i Polaków, pozostawili także zaproszenie i przewodniki o Jarosławiu. Dzięki rejsowi po Sognefiorden i podróży kolejką z Flam do Myrdal poznali największą chlubę Norwegii – fiordy. Maleńkie wioski i przepiękne wodospady, legendy i opowieści o Wikingach zapadną na zawsze w pamięci uczestników projektu. Jego finał miał miejsce w Oslo. Niezwykłe zabytki, jak twierdza Akershus, parlament czy pałac królewski, Instytut Noblowski, współczesny gmach Opery Narodowej i Park Gustawa Vigelanda, to miejsca, które dla uczestników nie będą już tylko zwykłymi punktami na mapie. To miejsca świetnej zabawy, wzruszeń i przeżyć. Wszystkich urzekły zachwycające krajobrazy, historyczne miejsca i zabytki oraz nietuzinkowa architektura. I chociaż trzy kraje łączy jedna nazwa – Skandynawia – to jednak różnic między nimi da się odkryć mnóstwo. Informacja prasowa (tekst, zdj.): ZSDGiL  w Jarosławiu
  • Galeria

3-10 czerwca br. uczniowie Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych wraz z nauczycielami uczestniczyli w projekcie edukacyjno – językowym na terenie Danii, Szwecji oraz Norwegii, realizowanym przy współpracy z ECM w Łodzi. Celem projektu anglojęzycznego było zachęcenie uczniów do kontaktów z rodzimymi mieszkańcami, przełamanie bariery językowej oraz poznanie kultury potomków Wikingów, atrakcyjnych miejsc i zwyczajów odwiedzanych krajów.

Po przeprawie promowej z Rostocku do Gedser przyszedł czas na pierwsze zadania językowe i zwiedzanie Miasta Zielonych Wież – Kopenhagi. Urok kamienic, wąskich portowych uliczek i królewski plac Amalienborg towarzyszył uczniom w drodze do symbolu miasta – małej Syrenki. W bajecznych nastrojach przejechali 16-kilometrowym mostem Øresund do Szwecji.

Powszechnie uważa się, że Szwedzi mają jasne włosy, 190 cm wzrostu i jeżdżą samochodem marki Volvo. W Gøteborgu, podczas szlifowania języka angielskiego, uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że tylko połowa ludności to naturalni blondyni, średni wzrost mężczyzny to 170 cm, a ulubionym samochodem jest BMW. Bardzo gościnni okazali się Norwegowie, a schronisko w Gomobu stało się domem na kilka dni. Przeurocze domki obrośnięte trawą na dachu, rozległe wzgórza, jeziora i pokryte śniegiem góry dopełniły wyobrażeń o Norwegii. Z tarasu wieży skoków narciarskich w Parku Olimpijskim grupa podziwiała panoramę Lillehammer i jezioro Mjøsa. Odwiedziła także miasteczko Margit Sandemo – autorki „Sagi o ludziach lodu” – Fagernes, oraz skansen Valdres Folkenmuseum. Z uwagi na „Dzień Polski”, uczniowie rozmawiali z Norwegami na temat Polski i Polaków, pozostawili także zaproszenie i przewodniki o Jarosławiu. Dzięki rejsowi po Sognefiorden i podróży kolejką z Flam do Myrdal poznali największą chlubę Norwegii – fiordy.

Maleńkie wioski i przepiękne wodospady, legendy i opowieści o Wikingach zapadną na zawsze w pamięci uczestników projektu. Jego finał miał miejsce w Oslo. Niezwykłe zabytki, jak twierdza Akershus, parlament czy pałac królewski, Instytut Noblowski, współczesny gmach Opery Narodowej i Park Gustawa Vigelanda, to miejsca, które dla uczestników nie będą już tylko zwykłymi punktami na mapie. To miejsca świetnej zabawy, wzruszeń i przeżyć.

Wszystkich urzekły zachwycające krajobrazy, historyczne miejsca i zabytki oraz nietuzinkowa architektura. I chociaż trzy kraje łączy jedna nazwa – Skandynawia – to jednak różnic między nimi da się odkryć mnóstwo.

Informacja prasowa (tekst, zdj.): ZSDGiL  w Jarosławiu