Warsztaty uczniów KOPERNIKA - odkrycia archeologiczne na Rynku w Jarosławiu

  • Wydrukuj
  • Email
  • Warsztaty uczniów KOPERNIKA - odkrycia archeologiczne na Rynku w Jarosławiu. W trakcie prowadzonych badań archeologicznych w Jarosławiu związanych z rewitalizacją płyty rynku dokonano wielu odkryć. Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu uczestniczyła w ciekawych zajęciach mających związek z tymi odkryciami. W piątek 7 października br. roku uczniowie dwóch klas prawnych – klasy 1c i 2c wzięli udział w warsztatach dotyczących datowania zabytków i historii dziejów Jarosławia prowadzonych przez Panią Monikę Broszko – archeologa i prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Młodzi pasjonaci historii usłyszeli między innymi o tym, co stało niegdyś na rynku miasta, co znajduje się pod poziomem bruku, czym są groby wampiryczne, a także jakie techniki są wykorzystywane do ustalenia wieku przedmiotów wydobywanych przez archeologów w czasie prac rewitalizacyjnych placu jarosławskiego rynku. Niezwykle ciekawym elementem wykładu była możliwość dotknięcia rzeczy liczących sobie setki lat – kawałków kafli, elementów glinianych naczyń, dawnych cegieł, itp. Kolejne warsztaty: ,,Odkrycia archeologiczne w Jarosławiu oraz metody datowania w archeologii” obyły się w dniach 11-13 października br. Brali w nich udział uczniowie uczący się chemii i biologii na poziomie rozszerzonym z klas 1a, 1d, 1h oraz 3d. Młodzież w trakcie spotkania dowiedziała się o znaleziskach archeologicznych na terenie Jarosławia, nowoczesnych technikach prac wykonywanych podczas rewitalizacji Rynku, życiu XVI i XVII wiecznych mieszkańców miasta. Niesamowite było to, że można odtworzyć losy ludzi, powód ich śmierci, wiek znalezisk przy użyciu nowoczesnych metod z dziedziny archeologii, biologii, i chemii. Pani Monika szczególnie opowiedziała o datowaniu na podstawie rozpadu izotopu węgla 14C, które jest jedną z ważniejszych metod określania wieku zabytków, obserwacjach mikroskopowych służących do ustalenia składu chemicznego znalezionych przedmiotów oraz o skanowaniu 3D podziemi Jarosławia. Co ciekawe, uczestnicy mieli również możliwość dotknięcia i obejrzenia wielu znalezisk, zaczynając od wiekowej porcelany i ozdobnych kafli, kończąc na czaszce kozy i zębach świni. Uczniowie zdobyli także wiele interesujących wiadomości z zakresu historii naszego miasta. Serdecznie dziękujemy Pani Monice za ciekawe warsztaty oraz ciepłą atmosferę, którą nam stworzyła. Mamy nadzieję, że odbędziemy razem więcej wspólnych spotkań, równie interesujących. Źródło: I Liceum Ogólnokształcące im M. Kopernika w Jarosławiu
  • Galeria

W trakcie prowadzonych badań archeologicznych w Jarosławiu związanych z rewitalizacją płyty rynku dokonano wielu odkryć. Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu uczestniczyła w ciekawych zajęciach mających związek z tymi odkryciami.

W piątek 7 października br. roku uczniowie dwóch klas prawnych – klasy 1c i 2c wzięli udział w warsztatach dotyczących datowania zabytków i historii dziejów Jarosławia prowadzonych przez Panią Monikę Broszko – archeologa i prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Młodzi pasjonaci historii usłyszeli między innymi o tym, co stało niegdyś na rynku miasta, co znajduje się pod poziomem bruku, czym są groby wampiryczne, a także jakie techniki są wykorzystywane do ustalenia wieku przedmiotów wydobywanych przez archeologów w czasie prac rewitalizacyjnych placu jarosławskiego rynku. Niezwykle ciekawym elementem wykładu była możliwość dotknięcia rzeczy liczących sobie setki lat – kawałków kafli, elementów glinianych naczyń, dawnych cegieł, itp.

Kolejne warsztaty: ,,Odkrycia archeologiczne w Jarosławiu oraz metody datowania w archeologii” obyły się w dniach 11-13 października br. Brali w nich udział uczniowie uczący się chemii i biologii na poziomie rozszerzonym z klas 1a, 1d, 1h oraz 3d. Młodzież w trakcie spotkania dowiedziała się o znaleziskach archeologicznych na terenie Jarosławia, nowoczesnych technikach prac wykonywanych podczas rewitalizacji Rynku, życiu XVI i XVII wiecznych mieszkańców miasta. Niesamowite było to, że można odtworzyć losy ludzi, powód ich śmierci, wiek znalezisk przy użyciu nowoczesnych metod z dziedziny archeologii, biologii, i chemii.

Pani Monika szczególnie opowiedziała o datowaniu na podstawie rozpadu izotopu węgla 14C, które jest jedną z ważniejszych metod określania wieku zabytków, obserwacjach mikroskopowych służących do ustalenia składu chemicznego znalezionych przedmiotów oraz o skanowaniu 3D podziemi Jarosławia.

 Co ciekawe, uczestnicy mieli również możliwość dotknięcia i obejrzenia wielu znalezisk, zaczynając od wiekowej porcelany i ozdobnych kafli, kończąc na czaszce kozy i zębach świni. Uczniowie zdobyli także wiele interesujących wiadomości z zakresu historii naszego miasta.

Serdecznie dziękujemy Pani Monice za ciekawe warsztaty oraz ciepłą atmosferę, którą nam stworzyła. Mamy nadzieję, że odbędziemy razem więcej wspólnych spotkań, równie interesujących.

 

Źródło: I Liceum Ogólnokształcące im M. Kopernika w Jarosławiu