• Nowa metoda terapeutyczna w Ośrodku Szkolno -Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu. W dniach 25 do 27 października 2022 w Ośrodku Szkolno -Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu gościł Pan Robert Kwiatkowski , twórcę DUNAG 02 czyli miękkiej proprioceptywnej, dynamicznej ortezy. Orteza to zestaw składający się z kamizelki, spodenek, nakolanników, podporów stopnych oraz systemów naciągów, wpływających na korekcję, stabilizację, stymulację czucia głębokiego i proprocepcji. W usprawnianiu ruchowym jest to  innowacyjna metoda wspomagająca usprawnianie osób z deficytami ruchowymi, która umożliwia uczniom odczucie w inny sposób swojego ciała. Był to bardzo owocny i pracowity czas dla nauczycieli rehabilitacji ruchowej, którzy szkolili się pod okiem Pana Roberta w używaniu i zastosowaniu tego urządzenia w bardzo trudnym procesie usprawniania podopiecznych placówki. W trakcie tych dni  dzieci z oddziałów przedszkolnych i szkolnych miały okazję doświadczyć pracy w „kombinezonie”:Szymon miał możliwość pełnego obciążenia prawej stopy co bezpośrednio wpłynęło na jego stabilizację w pozycji pionowej i w chodzie. Emilia stabilizowana przez kombinezon poczuła się pewniej w pozycji pionowej jej ciało zmniejszyło drżenia co wpłynęło na możliwość przyjęcia pozycji stojącej przez dziewczynkę. Julia mogła poprawić przemieszczanie się w pozycji pionowej, miała wspomagane zgięcie w prawej kończynie i stabilizację tułowia. Michalina poprzez pracę w kombinezonie miała możliwość regulacji napięcia w osi głowa – tułów co bezpośrednio przyczyniło się na poprawę stabilności w pozycji stojącej oraz poprawę wzorców ruchów.Orteza dynamiczna DUNAG 02 może  być wykorzystywana w usprawnianiu funkcjonowania dzieci i młodzieży z następującymi dysfunkcjami:mózgowym porażeniu dziecięcym, przepuklinie oponowo-rdzeniowej, chorobach genetycznych, uszkodzeniach centralnego układu nerwowego, uszkodzeniach obwodowego układu nerwowego, opóźnieniach psycho-ruchowych, chorobach nerwowo-mięśniowych, wadach postawy, zaburzeniach integracji sensorycznej zaburzeń ze spektrum ADHD, zaburzeń ze spektrum autyzmu.Już od najbliższych dni ta nowa metoda terapeutyczna będzie wykorzystywana w pracy z uczniami z przedszkola oraz szkół Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Jarosławiu oraz z dziećmi mającymi zajęcia rewalidacyjne organizowane w ramach Wiodącego Ośrodka Kordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego.

• Szymon miał możliwość pełnego obciążenia prawej stopy co bezpośrednio wpłynęło na jego stabilizację w pozycji pionowej i w chodzie.
  • Julia mogła poprawić przemieszczanie się w pozycji pionowej, miała wspomagane zgięcie
    w prawej kończynie i stabilizację tułowia.
  • Michalina poprzez pracę w kombinezonie miała możliwość regulacji napięcia w osi głowa – tułów co bezpośrednio przyczyniło się na poprawę stabilności w pozycji stojącej oraz poprawę wzorców ruchów.

• mózgowym porażeniu dziecięcym,
  • przepuklinie oponowo-rdzeniowej,
  • chorobach genetycznych,
  • uszkodzeniach centralnego układu nerwowego,
  • uszkodzeniach obwodowego układu nerwowego,
  • opóźnieniach psycho-ruchowych,
  • chorobach nerwowo-mięśniowych,
  • wadach postawy,
  • zaburzeniach integracji sensorycznej
  • zaburzeń ze spektrum ADHD,
  • zaburzeń ze spektrum autyzmu.