Wyjazd grupy uczniów z ZSTiO do Budapesztu w ramach wymiany polsko-węgierskiej

  • Wydrukuj
  • Email
  • Wyjazd grupy uczniów z ZSTiO do Budapesztu w ramach wymiany polsko-węgierskiej. Pod koniec czerwca Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, kontynuując współpracę rozpoczętą w październiku 2022 roku, z Grekokatolickim Gimnazjum i Technikum im. Anny Szent na Węgrzech, uczestniczył w wymianie uczniowskiej – tym razem w Budapeszcie. W marcu br. gościliśmy uczniów z Węgier. Kolejnym etapem współpracy była wizyta uczniów ZSTiO w Budapeszcie. Uczniowie wspierani przez czterech opiekunów: Damiana Koreckiego, Piotra Drabika, Varga Mariann i Varga Boglárka zwiedzili Zamek Buda, miasto Szekesfehervar, które jest pierwszą historyczną stolicą Węgier, Tihany, leżące na północnym brzegu Balatonu i Gyor - miasto położone nad Dunajem i Rabą, jedno z największych centrów kulturalnych Węgier. Bogaty program wyjazdu zawierał wiele atrakcyjnych podróży i zajęć integracyjnych. Miał na celu przybliżenie polskim uczniom węgierskiej kultury i zwyczajów oraz pokazanie najpiękniejszych zakątków tego regionu. Kilka miesięcy wcześniej, w marcu, węgierscy uczniowie gościli w Jarosławiu. Podczas spotkania dwóch szkół w Krakowie, młodzież miała okazję do bliższego poznania się i omówienia tematów związanych z historią polsko-węgierską, które to opracowywali wspólnie i prezentowali w Budapeszcie w czerwcu. Tematyka obejmowała ukształtowanie terenu Węgier, historię św. Kingi, węgierskiej królewny z dynastii Arpadów czy życie i działalność Jana Pawła II. Udział w wymianie polsko-węgierskiej to doskonała okazja dla młodzieży do poznania zaprzyjaźnionych ze sobą regionów. Przybliża zwyczaje, kulturę i historię obu krajów. Projekt realizowany był dzięki współpracy projektów edukacyjnych i kulturalnych na Węgrzech. Uczestniczyli w nim uczniowie klas: 1TP, 3TI oraz 3TG: Baran Kuba, Kłos Michał, Kosina Kuba, Pieniążek Piotr, Stasieńko Kacper, Sopyła Klaudia, Wawrzaszek Paweł, Kowalski Kacper, Lekowski Mikołaj, Malach Gabriel, Botwina Kuba, Krzanowski Filip, Kłoś Marcin, Wawreńczuk Patryk, Makarski Mateusz. Koordynatorem projektu po stronie węgierskiej była Judit Marcsinák, w Polsce natomiast, Agata Maciałek- Budyńczuk przy wsparciu Komisji Językowej. Informacja prasowa (tekst, zdj.) ZSTiO w Jarosławiu
  • Galeria

Pod koniec czerwca Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, kontynuując współpracę rozpoczętą w październiku 2022 roku, z Grekokatolickim Gimnazjum i Technikum im. Anny Szent na Węgrzech, uczestniczył w wymianie uczniowskiej – tym razem w Budapeszcie.

W marcu br. gościliśmy uczniów z Węgier. Kolejnym etapem współpracy była wizyta uczniów ZSTiO w Budapeszcie.

Uczniowie wspierani przez czterech opiekunów: Damiana Koreckiego, Piotra Drabika, Varga Mariann i Varga Boglárka zwiedzili Zamek Buda, miasto Szekesfehervar, które jest pierwszą historyczną stolicą Węgier, Tihany, leżące na północnym brzegu Balatonu i Gyor - miasto położone nad Dunajem i Rabą, jedno z największych centrów kulturalnych Węgier.

Bogaty program wyjazdu zawierał wiele atrakcyjnych podróży i zajęć integracyjnych. Miał na celu przybliżenie polskim uczniom węgierskiej kultury i zwyczajów oraz pokazanie najpiękniejszych zakątków tego regionu.

Kilka miesięcy wcześniej, w marcu, węgierscy uczniowie gościli w Jarosławiu. Podczas spotkania dwóch szkół w Krakowie, młodzież miała okazję do bliższego poznania się i omówienia tematów związanych z historią polsko-węgierską, które to opracowywali wspólnie i prezentowali w Budapeszcie w czerwcu. Tematyka obejmowała ukształtowanie terenu Węgier, historię św. Kingi, węgierskiej królewny z dynastii Arpadów czy życie i działalność Jana Pawła II.

Udział w wymianie polsko-węgierskiej to doskonała okazja dla młodzieży do poznania zaprzyjaźnionych ze sobą regionów. Przybliża zwyczaje, kulturę i historię obu krajów.

Projekt realizowany był dzięki współpracy projektów edukacyjnych i kulturalnych na Węgrzech. Uczestniczyli w nim uczniowie klas: 1TP, 3TI oraz 3TG:

Baran Kuba, Kłos Michał, Kosina Kuba, Pieniążek Piotr, Stasieńko Kacper, Sopyła Klaudia, Wawrzaszek Paweł, Kowalski Kacper, Lekowski Mikołaj, Malach Gabriel, Botwina Kuba, Krzanowski Filip, Kłoś Marcin, Wawreńczuk Patryk, Makarski Mateusz.

Koordynatorem projektu po stronie węgierskiej była Judit Marcsinák, w Polsce natomiast, Agata Maciałek- Budyńczuk przy wsparciu Komisji Językowej.

 

Informacja prasowa (tekst, zdj.) ZSTiO w Jarosławiu