Uczniowie Kopernika Laureatami etapu regionalnego II edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”

  • Wydrukuj
  • Email
  • Uczniowie Kopernika Laureatami etapu regionalnego II edycji konkursu „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec”. Z przyjemnością informujemy, że uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu: Amelia Kijanka z klasy 1A oraz Oliwia Sowa i Dominik Socha z klasy 1H zostali finalistami konkursu ,,Naukolatek –Nastoletni Naukowiec”. Uczniowie zrealizowali projekt naukowy ,,Woda wśród nas”. Wyniki swoich badań zebrali i umieścili w obszernym sprawozdaniu, które zostało docenione przez jury konkursu ,,Naukolatek – „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” realizowanego przez Politechnikę Rzeszowską w ramach zadania zleconego Ministra Nauki – „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”. Postawiony przez nich problem badawczy: „Czy bez specjalistycznego sprzętu, człowiek przy pomocy prostych sposobów może uzdatnić wodę tak, aby nadawała się do spożycia“ rozwiązywali badając próbki wód z: kałuży, stawu, rzeki, studni, wodociągów oraz śniegu. Większość badań wody przeprowadzili w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jarosławiu, gdzie mogli skorzystać z profesjonalnego sprzętu i urządzeń laboratoryjnych, m.in. z spektrofotometru. Próbki wód były badane pod względem fizykochemicznym, mikrobiologicznym i organoleptycznym. Dodatkowo każdą z próbek filtrowali czterema różnymi sposobami, po każdej filtracji na nowo prowadzili badania fizykochemiczne, mikrobiologiczne i organoleptyczne. Finaliści z województwa podkarpackiego zmierzą się z laureatami etapu regionalnego z województw lubelskiego i podlaskiego podczas gali finałowej, która odbędzie się 3 czerwca 2024 r. na Politechnice Rzeszowskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu podczas finału !!! Informacja prasowa (tekst, zdj.) I LO w Jarosławiu
  • Galeria

Z przyjemnością informujemy, że uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu: Amelia Kijanka z klasy 1A oraz Oliwia Sowa i Dominik Socha z klasy 1H zostali finalistami konkursu ,,Naukolatek –Nastoletni Naukowiec”.

Uczniowie zrealizowali projekt naukowy ,,Woda wśród nas”. Wyniki swoich badań zebrali i umieścili w obszernym sprawozdaniu, które zostało docenione przez jury konkursu ,,Naukolatek – „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” realizowanego przez Politechnikę Rzeszowską w ramach zadania zleconego Ministra Nauki – „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.

Postawiony przez nich problem badawczy: „Czy bez specjalistycznego sprzętu, człowiek przy pomocy prostych sposobów może uzdatnić wodę tak, aby nadawała się do spożycia“ rozwiązywali badając próbki wód z: kałuży, stawu, rzeki, studni, wodociągów oraz śniegu. Większość badań wody przeprowadzili w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jarosławiu, gdzie mogli skorzystać z profesjonalnego sprzętu i urządzeń laboratoryjnych, m.in. z spektrofotometru. Próbki wód były badane pod względem fizykochemicznym, mikrobiologicznym i organoleptycznym. Dodatkowo każdą z próbek filtrowali czterema różnymi sposobami, po każdej filtracji na nowo prowadzili badania fizykochemiczne, mikrobiologiczne i organoleptyczne.

Finaliści z województwa podkarpackiego zmierzą się z laureatami etapu regionalnego z województw lubelskiego i podlaskiego podczas gali finałowej, która odbędzie się 3 czerwca 2024 r. na Politechnice Rzeszowskiej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu podczas finału !!!

Informacja prasowa (tekst, zdj.) I LO w Jarosławiu