Europejskie Dni Archeologii w jarosławskim muzeum

  • Wydrukuj
  • Email
  • Europejskie Dni Archeologii w jarosławskim muzeum. Takiego wydarzenia w Jarosławiu jeszcze nie było! Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich znalazło się w elitarnym gronie instytucji, które biorą udział w obchodach Europejskich Dni Archeologii. Co roku w całej Europie od 17 do 19 czerwca odbywają się wykłady, pokazy czy warsztaty, mające na celu upowszechnianie wiedzy o bogactwie przeszłości oraz sposobach jej badania. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Europejskie Dni Archeologii w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich to okazja do zaprezentowania dorobku pracy kilku pokoleń muzealnych archeologów. Zobaczcie archeologiczne skarby z jarosławskiego muzeum. Film o nich dostępny jest TUTAJ Na specjalnie przygotowanej wystawie będzie można obejrzeć największe skarby kolekcji archeologicznej muzeum. Wiele z tych zabytków nigdy wcześniej nie było pokazywanych zwiedzającym. Będą i bogato zdobione gliniane naczynia, ponad 3-tysiącletnie miecze, a nawet unikatowy złoty dukat wybity w Niderlandach w 1598 roku, zapewne zgubiony przez jednego z kupców przybyłych na słynny jarosławski jarmark. Dodatkowo, na mur muzeum od strony ulicy Trybunalskiej powróci wystawa „Wrota Scytii”, poświęcona jednemu z najbardziej niezwykłych odkryć archeologicznych ostatnich lat. Badania archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego ujawniły, że grodzisko w Chotyńcu oraz okoliczne mniejsze osiedla ponad 2,5 tysiąca lat temu zbudowane zostały przez przybyłe ze wschodu ludy związane z plemionami Scytów, znanych z dzieł starożytnych historyków. 17 i 18 czerwca muzeum zaprasza na wykłady, które wzbogacą wiedzę każdego miłośnika dziejów ziemi jarosławskiej. Będzie można posłuchać o monumentalnych grobowcach wznoszonych w 4. tysiącleciu przed Chrystusem na Wysoczyźnie Kańczuckiej, wojowniczych Scytach, pierwszych Słowianach na ziemi jarosławskiej, a także dowiedzieć się, jakie tajemnice kryje jarosławski rynek. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych! W piątek, 17 czerwca, odbędą się bezpłatne warsztaty, na których będzie można poznać sekrety pracy archeologa. Z kolei w sobotę, 18 czerwca, dzieci będą mogły poznać zapomnianą sztukę zdobienia kafli piecowych. Pomalowane gipsowe odlewy kafli będzie można zabrać do domu. Informacja: Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
  • Galeria

Takiego wydarzenia w Jarosławiu jeszcze nie było! Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich znalazło się w elitarnym gronie instytucji, które biorą udział w obchodach Europejskich Dni Archeologii. Co roku w całej Europie od 17 do 19 czerwca odbywają się wykłady, pokazy czy warsztaty, mające na celu upowszechnianie wiedzy o bogactwie przeszłości oraz sposobach jej badania. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Europejskie Dni Archeologii w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich to okazja do zaprezentowania dorobku pracy kilku pokoleń muzealnych archeologów.

Zobaczcie archeologiczne skarby z jarosławskiego muzeum. Film o nich dostępny jest TUTAJ

Na specjalnie przygotowanej wystawie będzie można obejrzeć największe skarby kolekcji archeologicznej muzeum. Wiele z tych zabytków nigdy wcześniej nie było pokazywanych zwiedzającym. Będą i bogato zdobione gliniane naczynia, ponad 3-tysiącletnie miecze, a nawet unikatowy złoty dukat wybity w Niderlandach w 1598 roku, zapewne zgubiony przez jednego z kupców przybyłych na słynny jarosławski jarmark.

Dodatkowo, na mur muzeum od strony ulicy Trybunalskiej powróci wystawa „Wrota Scytii”, poświęcona jednemu z najbardziej niezwykłych odkryć archeologicznych ostatnich lat. Badania archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego ujawniły, że grodzisko w Chotyńcu oraz okoliczne mniejsze osiedla ponad 2,5 tysiąca lat temu zbudowane zostały przez przybyłe ze wschodu ludy związane z plemionami Scytów, znanych z dzieł starożytnych historyków.

17 i 18 czerwca muzeum zaprasza na wykłady, które wzbogacą wiedzę każdego miłośnika dziejów ziemi jarosławskiej. Będzie można posłuchać o monumentalnych grobowcach wznoszonych w 4. tysiącleciu przed Chrystusem na Wysoczyźnie Kańczuckiej, wojowniczych Scytach, pierwszych Słowianach na ziemi jarosławskiej, a także dowiedzieć się, jakie tajemnice kryje jarosławski rynek.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych! W piątek, 17 czerwca, odbędą się bezpłatne warsztaty, na których będzie można poznać sekrety pracy archeologa. Z kolei w sobotę, 18 czerwca, dzieci będą mogły poznać zapomnianą sztukę zdobienia kafli piecowych. Pomalowane gipsowe odlewy kafli będzie można zabrać do domu.

Informacja: Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich