Rolnicy mogą zarobić na sprzedaży produktów regionalnych

  • Wydrukuj
  • Email
  • Rolnicy mogą zarobić na sprzedaży produktów regionalnych. Kilkudziesięciu rolników zainteresowanych bezpośrednią sprzedażą żywności wzięło udział w spotkaniu informacyjnym, które odbyło się 15 marca w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu. Wśród prelegentów byli Dorota Jamrozy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”. Nie zabrakło także przedstawicieli służb niezwykle istotnych w kontekście sprzedaży bezpośredniej, czyli Inspekcji Weterynaryjnej, którą reprezentował Roman Strokoń oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej w osobie Grażyny Prządy. - Spotkanie było też kolejnym elementem budowania marki Powiatu Jarosławskiego „Smaki Ziemi Jarosławskiej”. Chcemy by znaleźli się w jej zasięgu ci, którzy produkują, bądź zaczną wyrabiać regionalne produkty. To doskonała promocja powiatu jarosławskiego – mówi Tadeusz Chrzan z którego inicjatywy zostało zorganizowane spotkanie – Mamy swoje pomysły, jak pomóc w ich marketingu i dystrybucji, teraz czekamy na producentów, dla których w maju zorganizujemy kolejne, tym razem warsztatowe spotkanie i wtedy ustalimy z nimi wszystkie szczegóły. Ustawa o sprzedaży bezpośredniej żywności z gospodarstwa rolnego, która obowiązuje od początku tego roku, umożliwia rolnikom uzyskiwania dodatkowych dochodów.Przepisy zakładają możliwość nieopodatkowanej sprzedaży żywności za kwotę 20 tysięcy złotych rocznie. W przypadku sprzedaży bezpośrednio z gospodarstwa rolnego chodzi m.in. o mięso pochodzące od hodowanych w gospodarstwie zwierząt poddanych ubojowi w zatwierdzonej rzeźni, produkty mięsne (np. szynki, pasztety, kiełbasy), produkty mleczne (np. ser, masło), produkty złożone (np. pierogi z mięsem), przetwory z owoców (np. soki owocowe, dżemy) oraz warzywa (np. marynaty, kiszonki i soki warzywne), pieczywo, wyroby cukiernicze i niemięsne wyroby garmażeryjne (np. pierogi z serem). Rolnik może dokonać rejestracji na dwa sposoby w zależności od rodzaju produkcji, którą zamierza podjąć. Należy to zrobić na 30 dni przed rozpoczęciem działalności. W unijnym rozporządzeniu określone są bardzo proste wymagania, takie jakich przestrzega się na co dzień w warunkach domowych. Jako organ odpowiedzialny za  nadzór  nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego wskazana jest Inspekcję Weterynaryjną,. Nadzór nad żywnością pochodzenia niezwierzęcego pozostanie natomiast w gestii Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W załączeniu materiały, które przybliżą wszystkim chętnym tematykę spotkania. View the embedded image gallery online at: https://powiat.jaroslawski.pl/aktualnosci/item/3498-rolnicy-moga-zarobic-na-sprzedazy-produktow-regionalnych#sigProIda94d6b5283

Kilkudziesięciu rolników zainteresowanych bezpośrednią sprzedażą żywności wzięło udział w spotkaniu informacyjnym, które odbyło się 15 marca w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu. Wśród prelegentów byli Dorota Jamrozy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”. Nie zabrakło także przedstawicieli służb niezwykle istotnych w kontekście sprzedaży bezpośredniej, czyli Inspekcji Weterynaryjnej, którą reprezentował Roman Strokoń oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej w osobie Grażyny Prządy.

- Spotkanie było też kolejnym elementem budowania marki Powiatu Jarosławskiego „Smaki Ziemi Jarosławskiej”. Chcemy by znaleźli się w jej zasięgu ci, którzy produkują, bądź zaczną wyrabiać regionalne produkty. To doskonała promocja powiatu jarosławskiego – mówi Tadeusz Chrzan z którego inicjatywy zostało zorganizowane spotkanie – Mamy swoje pomysły, jak pomóc w ich marketingu i dystrybucji, teraz czekamy na producentów, dla których w maju zorganizujemy kolejne, tym razem warsztatowe spotkanie i wtedy ustalimy z nimi wszystkie szczegóły.

Ustawa o sprzedaży bezpośredniej żywności z gospodarstwa rolnego, która obowiązuje od początku tego roku, umożliwia rolnikom uzyskiwania dodatkowych dochodów.Przepisy zakładają możliwość nieopodatkowanej sprzedaży żywności za kwotę 20 tysięcy złotych rocznie.

W przypadku sprzedaży bezpośrednio z gospodarstwa rolnego chodzi m.in. o mięso pochodzące od hodowanych w gospodarstwie zwierząt poddanych ubojowi w zatwierdzonej rzeźni, produkty mięsne (np. szynki, pasztety, kiełbasy), produkty mleczne (np. ser, masło), produkty złożone (np. pierogi z mięsem), przetwory z owoców (np. soki owocowe, dżemy) oraz warzywa (np. marynaty, kiszonki i soki warzywne), pieczywo, wyroby cukiernicze i niemięsne wyroby garmażeryjne (np. pierogi z serem).

Rolnik może dokonać rejestracji na dwa sposoby w zależności od rodzaju produkcji, którą zamierza podjąć. Należy to zrobić na 30 dni przed rozpoczęciem działalności. W unijnym rozporządzeniu określone są bardzo proste wymagania, takie jakich przestrzega się na co dzień w warunkach domowych. Jako organ odpowiedzialny za  nadzór  nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego wskazana jest Inspekcję Weterynaryjną,. Nadzór nad żywnością pochodzenia niezwierzęcego pozostanie natomiast w gestii Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

W załączeniu materiały, które przybliżą wszystkim chętnym tematykę spotkania.

 

Załączniki do pobrania

Prezentacja_Urzad_Marszalkowski.pdfplik w formacie .PDF (585 Pobrań)
Rolniczy_handel_detaliczny.pdfplik w formacie .PDF (412 Pobrań)
Nasze_tradycyjne_smaki.pdfplik w formacie .PDF (516 Pobrań)