Bądź świadomy. Zobacz, czym oddychasz.

• Bądź świadomy. Zobacz, czym oddychasz.. Powiat Jarosławski został oficjalnym partnerem akcji "Przyłącz się, liczy się każdy oddech". Porozumienie podpisali w Jarosławiu prezes zarządu PSG Marian Żołyniak oraz starosta jarosławski Tadeusz Chrzan w obecności poseł Anny Schmidt-Rodziewicz. Dzięki porozumieniu Powiat Jarosławski otrzymał urządzenie pomiarowe ze stacją meteo. Dzięki niemu będzie możliwość monitorowania stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. - Wyniki pomiarów będą prezentowane na wyświetlaczu oraz online na stronie Powiatu Jarosławskiego. Będzie można na bieżąco śledzić jakość powietrza – mówił starosta jarosławski Tadeusz Chrzan. - Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w moduł meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotności powietrza oraz siłę wiatru. Teraz urządzenie musi zostać odpowiednio skalibrowane oraz załatwione wszelkie formalności. Cała stacja będzie ostatecznie gotowa w lutym lub na początku marca. - Jarosław jest kolejnym miastem, które otrzymało urządzenie do badania pomiaru jakości powietrza. Powiat dołączył tym samym do 22 miast i gmin objętych programem „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” realizowanym przez Polską Spółkę Gazownictwa – poinformował prezes zarządu PSG Marian Żołyniak. Partnerami tej kampanii są Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska. W konferencji, która odbyła się 14 stycznia brali udział także m.in. przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, zarządu Powiatu Jarosławskiego z wicestarostą Mariuszem Trojakiem i Markiem Kisielewiczem, radni powiatowi, samorządowcy, eksperci programu „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”. Byli także przedstawiciele służb i szkół ponadgimnazjalnych. Akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” to kampania społeczna będąca częścią „Programu inwestycji w siec gazową Polski na lata 2018-2022”, realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG. Jej celem jest uświadomienie nie tylko wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie, ale także przypomnienie, że w problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Eksperci zachęcają mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego - najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa – który jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych. – Palenie drewna, węgla a przede wszystkim spalanie śmieci stanowi przyczynę emisji do powietrza pyłu i innych szkodliwych substancji np. rakotwórczego benzoapirenu. W przypadku korzystania z gazu ziemnego te substancje praktycznie nie powstają, a do powietrza emitowane są niemal wyłącznie dwutlenek węgla i woda – informuje dr hab. Artur Badyda, kierownik Zakładu Informatyki i Badań Jakości Środowiska na Politechnice Warszawskiej, jednego z partnerów akcji. - Korzystanie z paliw stałych spalanych w domowych kotłach lub kominkach skutkuje emisją zanieczyszczeń nie tylko do powietrza zewnętrznego, ale niejednokrotnie również do wnętrz pomieszczeń, narażając mieszkańców na niemal ciągły kontakt z zanieczyszczeniami powietrza. Korzystanie z ogrzewania elektrycznego lub gazowego znacząco obniża te ryzyka - podkreśla ekspert. Organizatorzy akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” zaprosili również mieszkańców na bezpłatne badania spirometryczne. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt osób, po wcześniejszym zarejestrowaniu się drogą internetową. W Starostwie Powiatowym w Jarosławiu dyżurowali również przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, którzy odpowiadali na pytania dotyczące przyłączenia do gazu.