Bochen chleba jest powodem do dumy i radości...

  • Wydrukuj
  • Email
  • Bochen chleba jest powodem do dumy i radości.... Tegoroczne "Święto Chleba Powiatu Jarosławskiego" odbyło się 7 sierpnia br. na jarosławskim rynku. Tradycyjna uroczystość została poszerzona o liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Impreza połączona była z "Galą myśliwską - Jarosław 2010" - wydarzenie o zasięgu regionalnym którego celem było przybliżenie mieszkańcom Ziemi Jarosławskiej bogatych tradycji i zwyczajów polskiego łowiectwa i leśnictwa.Chleb od wieków zajmuje szczególne miejsce w polskiej tradycji. W dawnych czasach we wszystkich polskich domach na nakrytym obrusem czy chustą stole zawsze leżał chleb - symbol sytości i oznaka gościnności. Po dziś dzień powitanie chlebem i solą jest wyrazem szacunku i przyjaznych uczuć. "Dzisiejsze święto uświadamia nam ogromną wartość i znaczenie chleba w życiu każdego z nas. Bochen chleba jest powodem do dumy i radości. Zawiera pot z czoła rolnika, trud pracy piekarza oraz szacunek do drugiego człowiek. Jest żywym dowodem na to, że chleb jest niezmiennie ważnym symbolem naszej tradycji i kultury - tym, co w jednoczącej się Europie pozytywnie nas wyróżni"- powiedział do zgromadzonych Tadeusz Chrzan Starosta Jarosławski.W trakcie świętowania goście mieli możliwość degustacji i zakupu wyrobów piekarniczych lub cukierniczych. Odbyły się konkursy dla piekarzy na "Chleb Myśliwski" i na Najlepsze stoisko wystawiennicze. Publiczność chętnie brała udział w specjalnie dla nich przygotowanych zabawach i konkursach m.in. w "Formowaniu rogala węgierskiego", "Formowaniu gracjarka", "Mieleniu pieprzu na czas" oraz w konkursie "Sprawdź swoje zmysły". Najmłodszym uczestnikom największą radość sprawiły konkursy plastyczne: "Chleb kredką malowany", "Moje ulubione ciasto" i "Leśne zwierzęta" oraz "Układanie puzzli na czas". "Gala myśliwska - Jarosław 2010" to impreza organizowana w naszym mieście po raz pierwszy. Bogaty i atrakcyjny program zapewnił wszystkim udaną zabawę, była to idealna okazja by spędzić czas w gronie rodziny przy tradycyjnym myśliwskim bigosie i przy brzmieniach dudziarzy szkockich. Tegoroczną imprezę uświetniały liczne zespoły: "Familia" z Rudołowic, "Karczmarze", "Pipes and drums", Bogusław Mec, Zespół Muzyki Myśliwskiej Związku Łowieckiego pod dyr. Mieczysława Leśniczaka oraz koncert zespołu "Wanda i Banda". View the embedded image gallery online at: https://powiat.jaroslawski.pl/aktualnosci/item/52-bochen-chleba-jest-powodem-do-dumy-i-rado%EF%BF%BD%EF%BF%BDci#sigProId2539cc3211
Tegoroczne "Święto Chleba Powiatu Jarosławskiego" odbyło się 7 sierpnia br. na jarosławskim rynku. Tradycyjna uroczystość została poszerzona o liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Impreza połączona była z "Galą myśliwską - Jarosław 2010" - wydarzenie o zasięgu regionalnym którego celem było przybliżenie mieszkańcom Ziemi Jarosławskiej bogatych tradycji i zwyczajów polskiego łowiectwa i leśnictwa.

Chleb od wieków zajmuje szczególne miejsce w polskiej tradycji. W dawnych czasach we wszystkich polskich domach na nakrytym obrusem czy chustą stole zawsze leżał chleb - symbol sytości i oznaka gościnności. Po dziś dzień powitanie chlebem i solą jest wyrazem szacunku i przyjaznych uczuć. "Dzisiejsze święto uświadamia nam ogromną wartość i znaczenie chleba w życiu każdego z nas. Bochen chleba jest powodem do dumy i radości. Zawiera pot z czoła rolnika, trud pracy piekarza oraz szacunek do drugiego człowiek. Jest żywym dowodem na to, że chleb jest niezmiennie ważnym symbolem naszej tradycji i kultury - tym, co w jednoczącej się Europie pozytywnie nas wyróżni"- powiedział do zgromadzonych Tadeusz Chrzan Starosta Jarosławski.

W trakcie świętowania goście mieli możliwość degustacji i zakupu wyrobów piekarniczych lub cukierniczych. Odbyły się konkursy dla piekarzy na "Chleb Myśliwski" i na Najlepsze stoisko wystawiennicze. Publiczność chętnie brała udział w specjalnie dla nich przygotowanych zabawach i konkursach m.in. w "Formowaniu rogala węgierskiego", "Formowaniu gracjarka", "Mieleniu pieprzu na czas" oraz w konkursie "Sprawdź swoje zmysły". Najmłodszym uczestnikom największą radość sprawiły konkursy plastyczne: "Chleb kredką malowany", "Moje ulubione ciasto" i "Leśne zwierzęta" oraz "Układanie puzzli na czas". "Gala myśliwska - Jarosław 2010" to impreza organizowana w naszym mieście po raz pierwszy.

Bogaty i atrakcyjny program zapewnił wszystkim udaną zabawę, była to idealna okazja by spędzić czas w gronie rodziny przy tradycyjnym myśliwskim bigosie i przy brzmieniach dudziarzy szkockich. Tegoroczną imprezę uświetniały liczne zespoły: "Familia" z Rudołowic, "Karczmarze", "Pipes and drums", Bogusław Mec, Zespół Muzyki Myśliwskiej Związku Łowieckiego pod dyr. Mieczysława Leśniczaka oraz koncert zespołu "Wanda i Banda".