106. lat temu ochotnicy z Jarosławia wyruszyli do Legionów Piłsudskiego

  • Wydrukuj
  • Email
  • 106. lat temu ochotnicy z Jarosławia wyruszyli do Legionów Piłsudskiego. 14 września mija 106. rocznica „wyjścia do Legionów Piłsudskiego” młodych ochotników z Jarosławia i okolic. Do polskich Legionów młodych mieszkańców Jarosławia i okolic poprowadził Serafin Dobrzański. Po wybuchu I wojny światowej przejął komendę nad 140-osobową drużyną sokolą, którą we wrześniu 1914 roku wyprowadził z Jarosławia do Krakowa. Po przeszkoleniu wojskowym drużyna, jako 15 kompania 4 batalionu legionowego, poszła do boju w składzie Żelaznej Karpackiej Brygady. Po upadku monarchii austro-węgierskiej Dobrzański objął w 1918 roku komendę nad tworzącą się w mieście Strażą Obywatelską. W ostatnich latach zarówno kpt. Serafin Dobrzański, jak również jarosławscy ochotnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi tablicami, w których przygotowaniu uczestniczył również samorząd powiatowy. O uroczystościach odsłonięcia tablicy na grobie kpt. Serafina Dobrzańskiego, znajdą Państwo relację TUTAJ zaś z odtworzenia historycznej tablicy w budynku dawnego „Sokoła” TUTAJ Przypomnijmy także, że w 2018 roku Powiat Jarosławski był liderem akcji patriotycznej „Jarosławskie dla Niepodległej”, podkreślającej ogromne zasługi mieszkańców naszych okolic dla odzyskania niepodległości przez Polskę.
  • Galeria

14 września mija 106. rocznica „wyjścia do Legionów Piłsudskiego” młodych ochotników z Jarosławia i okolic.

Do polskich Legionów młodych mieszkańców Jarosławia i okolic poprowadził Serafin Dobrzański. Po wybuchu I wojny światowej przejął komendę nad 140-osobową drużyną sokolą, którą we wrześniu 1914 roku wyprowadził z Jarosławia do Krakowa. Po przeszkoleniu wojskowym drużyna, jako 15 kompania 4 batalionu legionowego, poszła do boju w składzie Żelaznej Karpackiej Brygady. Po upadku monarchii austro-węgierskiej Dobrzański objął w 1918 roku komendę nad tworzącą się w mieście Strażą Obywatelską.

W ostatnich latach zarówno kpt. Serafin Dobrzański, jak również jarosławscy ochotnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi tablicami, w których przygotowaniu uczestniczył również samorząd powiatowy. O uroczystościach odsłonięcia tablicy na grobie kpt. Serafina Dobrzańskiego, znajdą Państwo relację TUTAJ zaś z odtworzenia historycznej tablicy w budynku dawnego „Sokoła” TUTAJ

Przypomnijmy także, że w 2018 roku Powiat Jarosławski był liderem akcji patriotycznej „Jarosławskie dla Niepodległej”, podkreślającej ogromne zasługi mieszkańców naszych okolic dla odzyskania niepodległości przez Polskę.