17 mln złotych - tak wyglądały inwestycje drogowe powiatu jarosławskiego w 2020 r.

 • Wydrukuj
 • Email
 • 17 mln złotych - tak wyglądały inwestycje drogowe powiatu jarosławskiego w 2020 r.. Efekty? 36 tegorocznych inwestycji drogowych (i przygotowania dokumentacji do 16 kolejnych) prowadzonych przez samorząd powiatowy w 2020 r., na kwotę ponad 17 milionów złotych. Ponad 12 milionów, to pieniądze pozyskane spoza budżetu samorządu powiatowego, m.in. z dotacji rządowych i ze współpracy z gminami. Na pierwszy plan wysuwają się cztery inwestycje współfinansowane z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, o wartości 8 mln zł:modernizacji drogi Sośnica-Zadąbrowie o wartości 3,6 mln zł (dofinansowanie z FDS 80%) przebudowy dróg w gminie Wiązownica z tzw. małym rondem, o wartość 1,9 mln zł, dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych 1,1 mln zł, przebudowy Kolejowej w Radymnie o wartości zadania 1,3 mln zł. Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych 745 tys. zł. przebudowy drogi Makowisko-Bobrówka (chodnik). Wartość zadania 1,2 mln zł z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 870 tys. zł.- Samorząd powiatu jarosławskiego w 2020 r. złożył już kolejne wnioski do rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Swoją nieocenioną pomocą służy nam tutaj poseł na Sejm, Tadeusz Chrzan – informuje starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Mowa m.in. o drogach powiatowych: Pruchnik – Kramarzówka – Helusz i  Kidałowice – Rokietnica (dokończenie rozpoczętej już inwestycji). Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych może wynosić od 50% do 80% kosztów inwestycji, a jego wysokość będzie dokładnie znana po ogłoszeniu wyników naboru.  W każdej z tych inwestycji jezdnia ma być poszerzona do 6 metrów, z utwardzonym poboczem oraz budową chodników w terenie zabudowanym, co znacząco podniesie nie tylko bezpieczeństwo ich użytkowników, ale także komfort jazdy. Powiat jarosławski do końca roku zakończy 3. etap prac przy osuwisku w Świebodnej w gminie Pruchnik. - Podobnie jak w poprzednich latach, będzie to możliwe dzięki pozyskaniu pieniędzy z budżetu państwa. Uzyskana w 2020 r. kolejna dotacja w wysokości 2 mln 750 tys. złotych pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa i stanowi 80% przewidywanych kosztów – dodaje starosta St. Kłopot. Oprócz osuwiska ta inwestycja to także odbudowa korpusu drogowego na drodze Widaczów – Świebodna – Pruchnik. Całość, rozłożona na trzy lata, to około 11 milionów złotych. W samym Jarosławiu inwestycje na powiatowych ulicach kosztują blisko 2,5 mln złotych. Samorząd powiatowy doszedł w tej kwestii do porozumienia z samorządem miejskim, dzięki czemu koszty rozłożone są po połowie. W zależności od zakresu prac powstają nowe chodniki, nawierzchnie czy "wyniesione" przejścia dla pieszych. Wg planu inwestycje obejmują dziewięć jarosławskich ulic:ul. Fredry ul. Zwierzyniecka ul. Orłowicza ul. Traugutta ul. Pogodna ul. Lotników ul. Bandurskiego ul. Żwirowa ul. Batalionów ChłopskichWiększość z inwestycji już zakończono, pozostałe będą ukończone w przyszłym roku.
 • Galeria

Efekty? 36 tegorocznych inwestycji drogowych (i przygotowania dokumentacji do 16 kolejnych) prowadzonych przez samorząd powiatowy w 2020 r., na kwotę ponad 17 milionów złotych. Ponad 12 milionów, to pieniądze pozyskane spoza budżetu samorządu powiatowego, m.in. z dotacji rządowych i ze współpracy z gminami.

Na pierwszy plan wysuwają się cztery inwestycje współfinansowane z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, o wartości 8 mln zł:

 • modernizacji drogi Sośnica-Zadąbrowie o wartości 3,6 mln zł (dofinansowanie z FDS 80%)
 • przebudowy dróg w gminie Wiązownica z tzw. małym rondem, o wartość 1,9 mln zł, dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych 1,1 mln zł,
 • przebudowy Kolejowej w Radymnie o wartości zadania 1,3 mln zł. Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych 745 tys. zł.
 • przebudowy drogi Makowisko-Bobrówka (chodnik). Wartość zadania 1,2 mln zł z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 870 tys. zł.

- Samorząd powiatu jarosławskiego w 2020 r. złożył już kolejne wnioski do rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Swoją nieocenioną pomocą służy nam tutaj poseł na Sejm, Tadeusz Chrzan – informuje starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Mowa m.in. o drogach powiatowych: Pruchnik – Kramarzówka – HeluszKidałowice – Rokietnica (dokończenie rozpoczętej już inwestycji). Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych może wynosić od 50% do 80% kosztów inwestycji, a jego wysokość będzie dokładnie znana po ogłoszeniu wyników naboru.  W każdej z tych inwestycji jezdnia ma być poszerzona do 6 metrów, z utwardzonym poboczem oraz budową chodników w terenie zabudowanym, co znacząco podniesie nie tylko bezpieczeństwo ich użytkowników, ale także komfort jazdy.

Powiat jarosławski do końca roku zakończy 3. etap prac przy osuwisku w Świebodnej w gminie Pruchnik. - Podobnie jak w poprzednich latach, będzie to możliwe dzięki pozyskaniu pieniędzy z budżetu państwa. Uzyskana w 2020 r. kolejna dotacja w wysokości 2 mln 750 tys. złotych pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa i stanowi 80% przewidywanych kosztów – dodaje starosta St. Kłopot. Oprócz osuwiska ta inwestycja to także odbudowa korpusu drogowego na drodze Widaczów – Świebodna – Pruchnik. Całość, rozłożona na trzy lata, to około 11 milionów złotych.

W samym Jarosławiu inwestycje na powiatowych ulicach kosztują blisko 2,5 mln złotych. Samorząd powiatowy doszedł w tej kwestii do porozumienia z samorządem miejskim, dzięki czemu koszty rozłożone są po połowie. W zależności od zakresu prac powstają nowe chodniki, nawierzchnie czy "wyniesione" przejścia dla pieszych. Wg planu inwestycje obejmują dziewięć jarosławskich ulic:

 • ul. Fredry
 • ul. Zwierzyniecka
 • ul. Orłowicza
 • ul. Traugutta
 • ul. Pogodna
 • ul. Lotników
 • ul. Bandurskiego
 • ul. Żwirowa
 • ul. Batalionów Chłopskich

Większość z inwestycji już zakończono, pozostałe będą ukończone w przyszłym roku.