Mieszkanie chronione – idea, która zdaje egzamin na szóstkę.

• Mieszkanie chronione – idea, która zdaje egzamin na szóstkę.. W tym roku mija 10 lat od kiedy funkcjonuje tzw. mieszkanie chronione, inicjatywa jedna z pierwszych w Polsce. Jest ono przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną. Samorząd powiatu jarosławskiego w roku 2021 na funkcjonowanie tej formy wsparcia, przeznaczył dotację w wysokości 198 000 zł. - Pieniądze przeznaczone są na wynagrodzenia asystentów osób niepełnosprawnych, opłaty mediów oraz zakup artykułów spożywczych i chemicznych. W kosztach utrzymania mieszkania, partycypują jego mieszkańcy, w zależności od ich sytuacji materialnej – informuje starosta jarosławski Stanisław Kłopot – Cieszę się, mogąc powiedzieć, że ten pomysł w roku swojego jubileuszu, potwierdza swoją nieocenioną wartość. Mieszkanie chronione prowadzone jest przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu, które wygrało konkurs ofert. Usytuowane jest w Jarosławiu i przeznaczone jest dla 9 osób. - Całodobową opiekę zapewniają asystenci osób niepełnosprawnych. Mieszkańcy otoczeni są specjalistyczną pomocą m.in. psychologów, terapeutów, pracownika socjalnego – mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu. - Asystenci wspomagają w czynnościach dnia codziennego, bo ich działania skierowane są przede wszystkim na wypracowanie samodzielności i współodpowiedzialności za kształtowanie wspólnej przestrzeni życiowej przez mieszkańców – dodaje Agnieszka Sikorska. Warto też wspomnieć, czym na co dzień zajmują się lokatorzy mieszkania chronionego. Czterech mieszkańców pracuje w Zakładzie Aktywności Zawodowej, kolejnych czterech jest uczestnikami zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej, a jedna osoba jest uczestnikiem Dziennego Domu Pomocy.
Zdj: Archiwum Starostwa Powiatowego w Jarosławiu

W tym roku mija 10 lat od kiedy funkcjonuje tzw. mieszkanie chronione, inicjatywa jedna z pierwszych w Polsce. Jest ono przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną. Samorząd powiatu jarosławskiego w roku 2021 na funkcjonowanie tej formy wsparcia, przeznaczył dotację w wysokości 198 000 zł. - Pieniądze przeznaczone są na wynagrodzenia asystentów osób niepełnosprawnych, opłaty mediów oraz zakup artykułów spożywczych i chemicznych. W kosztach utrzymania mieszkania, partycypują jego mieszkańcy, w zależności od ich sytuacji materialnej – informuje starosta jarosławski Stanisław KłopotCieszę się, mogąc powiedzieć, że ten pomysł w roku swojego jubileuszu, potwierdza swoją nieocenioną wartość.