Wielkanocne straże grobowe

  • Wydrukuj
  • Email
  • Wielkanocne straże grobowe. Zbliża się czas Triduum Paschalnego. Na Podkarpaciu, także na ziemi jarosławskiej, od wielu wieków związana jest z nim pewna unikatowa już tradycja Wielkiego Tygodnia. W tym specjalnym czasie młodzi mieszkańcy wsi, miasteczek i miast tworzyli kolorowe, umundurowane oddziały. Następnie od Wielkiego Piątku zaciągali honorowe straże przy symbolicznym Grobie Chrystusa. Prezentujemy państwo fotografie kilku straży grobowych z powiatu jarosławskiego, z najstarszą w regionie, bo utworzoną w  1894 roku, w setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego, Honorową Strażą Bożego Grobu z Pruchnika. - W tym roku, w związku z obostrzeniami pandemicznymi, zapewne będzie wyglądać to zupełnie inaczej. Dlatego warto o tej tradycji wspominać, by odnowić ją już za rok -  mówi starosta jarosławski Stanisław Kłopot, mieszkaniec wspomnianego Pruchnika. – Pamiętam ten nastrój skupienia wśród wiernych, gdy przy Grobie stoją straże, a w niejednej młodej głowie zapewne rodzi się marzenie, by za kilka lat wstąpić w szeregi tego tupiącego obcasami, kolorowego wojska. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych mieszkańców naszego regionu i zostały zdigitalizowane przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. - Kierujemy prośbę do mieszkańców ziemi jarosławskiej o podzielenie się swymi rodzinnymi zbiorami, prezentującymi tradycje świąteczne i udostępnienie ich naszemu Muzeum, w którym zostaną one zeskanowane i starannie opisane, tworząc bogaty zbiór opowiadający o życiu naszych przodków – apeluje dyrektor placówki, Łukasz Zagrobelny.  
  • Galeria
Straż Bożego Grobu z Pruchnika, zbiory Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Fot. Marian Tomasiakiewicz.

Zbliża się czas Triduum Paschalnego. Na Podkarpaciu, także na ziemi jarosławskiej, od wielu wieków związana jest z nim pewna unikatowa już tradycja Wielkiego Tygodnia. W tym specjalnym czasie młodzi mieszkańcy wsi, miasteczek i miast tworzyli kolorowe, umundurowane oddziały. Następnie od Wielkiego Piątku zaciągali honorowe straże przy symbolicznym Grobie Chrystusa.

Prezentujemy państwo fotografie kilku straży grobowych z powiatu jarosławskiego, z najstarszą w regionie, bo utworzoną w  1894 roku, w setną rocznicę Powstania Kościuszkowskiego, Honorową Strażą Bożego Grobu z Pruchnika. - W tym roku, w związku z obostrzeniami pandemicznymi, zapewne będzie wyglądać to zupełnie inaczej. Dlatego warto o tej tradycji wspominać, by odnowić ją już za rok -  mówi starosta jarosławski Stanisław Kłopot, mieszkaniec wspomnianego Pruchnika. – Pamiętam ten nastrój skupienia wśród wiernych, gdy przy Grobie stoją straże, a w niejednej młodej głowie zapewne rodzi się marzenie, by za kilka lat wstąpić w szeregi tego tupiącego obcasami, kolorowego wojska.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych mieszkańców naszego regionu i zostały zdigitalizowane przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. - Kierujemy prośbę do mieszkańców ziemi jarosławskiej o podzielenie się swymi rodzinnymi zbiorami, prezentującymi tradycje świąteczne i udostępnienie ich naszemu Muzeum, w którym zostaną one zeskanowane i starannie opisane, tworząc bogaty zbiór opowiadający o życiu naszych przodków – apeluje dyrektor placówki, Łukasz Zagrobelny.