• O inspiracjach, budowie Europy, pomocy potrzebującym oraz o… zapiekankach. Odnowienie umowy z Salzlandkreis.. Niemiecki Salzlandkreis (d. Schönebeck) i Powiat Jarosławski współpracują ze sobą od 2001 roku. Po ponad dwudziestu latach, 22 kwietnia 2022 r., była okazja do odnowienia umowy partnerskiej, co jest istotne także wobec wspólnych działań podejmowanych przez obydwa samorządy na rzecz uchodźców wojennych i bezpośredniej pomocy Ukrainie. Dowodem tego był kolejny transport humanitarny, który przejechał wspólnie z niemiecką delegacją. Odnowienie współpracy partnerskiej Dokument o współpracy sygnowali starostwie Stanisław Kłopot (Powiat Jarosławski) i Marcus Bauer (Salzlandkreis). W jego zapisach można przeczytać o planowanych szeroko zarysach współpracy – od wymiany młodzieży, poprzez kulturę, po projekty edukacyjne. Warto przypomnieć, że Salzlandkreis położony jest w środku kraju związkowego Saksonia-Anhalt, w odległości 15 km od Magdeburga, a 100 km od Berlina. Powstał 1 lipca 2007 z połączenia powiatów Aschersleben-Staßfurt, Schönebeck i Bernburg. Siedzibą powiatu jest miasto Bernburg (Saale). O wadze wydarzenia świadczy skład niemieckiej delegacji, w której oprócz starosty M. Bauera, byli także Przewodniczący Rady Salzlandkreis Thomas Grushka i naczelnik rozwoju tego regionu Tilo Wechselberger. Samorząd powiatu jarosławskiego reprezentowali zaś, ze starosta St. Kłopotem, przewodniczący Rady Powiatu Marian Fedor, przewodniczący Komisji Współpracy Międzynarodowej Rady Powiatu Kamil Dziukiewicz, wicestarosta Mariusz Trojak i radny powiatowy Marek Kucab. Był także poseł Tadeusz Chrzan, który w 2016 r., jeszcze jako starosta jarosławski, tworzył kolejny etap partnerstwa z Salzlandkreis. Starostwo Powiatowe reprezentowały zaś naczelniczki: Wydziału Rozwoju i Promocji Elżbieta Pazyniak oraz Edukacji i Spraw Społecznych Marta Kurpiel. Obydwie strony obdarowały się także pamiątkami nawiązującymi do tradycji i kultury każdego z nich. Były wśród nich m.in. obraz Bernburga i ikonografika Jarosławia, ale także pamiątkowa koszulka i rakietka tenisowa klubu Sokołów S.A. Jarosław, wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski w tenisie stołowym oraz nieoczekiwanie… jarosławska zapiekanka, która niezwykle posmakowała staroście Salzlandkreis. Transport humanitarny z Niemiec To już trzeci transport, który trafił do powiatu jarosławskiego z partnerskiego Salzlandkreis, w ostatnich kilku tygodniach. Tym razem samochód ciężarowy i samochód sanitarny towarzyszyły niemieckiej delegacji, która odnawiała umowę o partnerstwie z powiatem jarosławskim. Z Niemiec – via strona polska – na Ukrainę trafią m.in. łóżka polowe, duże namioty, medykamenty, śpiwory, wg listy przygotowanej przez stronę ukraińską.

Odnowienie współpracy partnerskiej

Transport humanitarny z Niemiec