Niech się święci 3 Maja!

• Niech się święci 3 Maja!. Wyjątkowo piękna pogoda towarzyszyła w tym roku Patriotycznej Majówce w powiecie jarosławskim. Nie inaczej było 3 maja, podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Obchodzono je m.in. w Jarosławiu i w Radymnie, ale także innych miejscowościach ziemi jarosławskiej, tak jak w Jodłówce, gdzie uroczystości trzeciomajowe połączono z jubileuszem 130-lecia miejscowej jednostki OSP (osobna relacja już wkrótce na naszej stronie). Wszędzie, gdzie przypominano pamięć o Konstytucji 3 Maja nie brakło przedstawicieli samorządu powiatowego, ze szczególnym uwzględnieniem radnych powiatowych. W Jarosławiu na czele licznej delegacji stali starosta jarosławski Stanisław Kłopot, wicestarosta Mariusz Trojak oraz przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Marian Fedor wraz z wiceprzewodniczącą Grażyną Strzelec i radnym Markiem Kucabem. W Radymnie Radę i Zarząd Powiatu reprezentowali: Barbara Stawarz, Marek Sobolewski i Marek Kisielewicz, który występował podczas uroczystości również jako przedstawiciel posła Tadeusza Chrzana. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii. Z okazji święta starosta jarosławski Stanisław Kłopot wystosował do mieszkańców ziemi jarosławskiej okolicznościowe wystąpienie: Początkiem maja obchodzimy święto narodowe, w którym wspominamy Konstytucję 3 Maja. Konstytucję, która dawała nam, jako państwu, niezależność i która mówiła wprost – to My, mieszkańcy Rzeczypospolitej, będziemy stanowić o jej kształcie, przyszłości, o tym jakim krajem jest i jakim chcemy, żeby był. Zobaczcie Szanowni Państwo, ile lat minęło od uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a jej przesłanie jest tak bardzo aktualne! Jakim wizjonerskim aktem była ta Konstytucja, pisana pod koniec XVIII wieku! A może to uniwersalne prawdy, które przewijają się przez całą historię, zostały w niej zawarte? O tym, że nikt nie zapewni nam niepodległości i samostanowienia, jeśli My nie będziemy się o to starać. O tym, że ze słabym Państwem, bez silnej i profesjonalnej armii oraz dyplomacji, nikt nie będzie się liczył. O tym, że na arenie międzynarodowej muszą nas reprezentować przedstawiciele dla których celem nadrzędnym jest miłość Ojczyzny. I o tym wreszcie, że warto mieć sojuszników i partnerów, ale muszą to być sojusznicy i partnerzy sprawdzeni, tacy, którzy w godzinie próby nie porzucą swoich zobowiązań. To wszystko było zawarte w Konstytucji 3 Maja. I te wszystkie idee zostały przekreślone brutalną siłą rosyjskiej armii – nie bez pomocy rodzimej Targowicy. A po zdeptanej Konstytucji pozostał już tylko III zabór i 123 lata niewoli. Wówczas rosyjską polityką rządziła caryca Katarzyna. I przerażające jest to, że imperialne cele Rosji nie zmieniły się także dziś, w XXI wieku. Nie zmieniła się także brutalność tej armii, i oby nigdy Polska – a także inne kraje - już jej nie doświadczyły, tak jak doświadcza tego Ukraina. Czcijmy zatem pamięć Konstytucji 3 Maja, umiejąc wyciągać lekcje z historii. I niech te lekcje zamienią się w efekty, które zapewnią nam wolność, niepodległość i marzenia o bogatej, nowoczesnej Polsce! Starosta jarosławski Stanisław Kłopot Zdjęcia: zasób własny, Miasto Radymno (dziękujemy).

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

Starosta jarosławski Stanisław Kłopot

Zdjęcia: zasób własny, Miasto Radymno (dziękujemy).